booked.net

Hírdetés

EU-s pénzek: Ki dönt, mire költjük?

2025. március 9., vasárnap 10:52

EU-s pénzek: Ki dönt, mire költjük?
Európai uniós támogatások nélkül ma már rengeteg fejlesztés elképzelhetetlen lenne. Új utak, iskolák, zöld projektek, vállalkozásfejlesztés – az uniós pénzek sok helyen jobbá teszik az életet. De vajon az emberek beleszólhatnak abba, hogy mire költik ezt a rengeteg pénzt? A válasz sok helyen sajnos: nem igazán. A döntések gyakran politikusok és hivatalnokok kezében vannak, miközben a támogatások célja éppen az lenne, hogy a helyi közösségek életét javítsák. Pedig ha az emberek is részt vennének a tervezésben, az EU-s pénzek sokkal hatékonyabban hasznosulhatnának.
Miért fontos, hogy a polgárok beleszóljanak? Egyszerű: ők érzik legjobban a saját környezetük problémáit! Egy kisvárosban lehet, hogy egy új közparkra lenne a legnagyobb szükség. Egy nagyvárosban a közlekedés fejlesztése lenne a prioritás. Egy elmaradott térségben a helyi vállalkozások támogatása hozhatna változást. Ha a helyiek véleményét is figyelembe veszik, akkor az uniós pénzek tényleg a közösséget szolgálhatják – nem csak drága, látványos projektekre mennek el, amiket később alig használnak.
 
Hogyan lehetne jobban bevonni az embereket? Sok európai országban már működnek olyan módszerek, amelyek segítenek a lakosság aktív részvételében:
 
- részvételi költségvetés: a lakosok maguk dönthetnek egy bizonyos összeg sorsáról. Például Spanyolországban és Portugáliában már több városban is működik ez a rendszer.
 
- nyilvános ötletbörzék: bárki javasolhat fejlesztéseket, amiket aztán közösen megvitatnak.
 
- polgári ellenőrzés: a helyiek figyelemmel kísérhetik, hogy az elnyert EU-s támogatásokat valóban a megfelelő célokra költik-e.
 
- konzultációk, szavazások: az emberek online vagy személyesen is elmondhatják a véleményüket egy-egy beruházásról.
 
Vannak sikeres példák Európában. Franciaországban a helyiek közösen dönthetnek arról, hogyan hasznosítsák a közösségi tereket. Katalóniában a lakosok szavazhatnak, hogy a költségvetés mely részeire menjen több pénz. Olaszországban pedig egyes régiókban a polgárok ellenőrizhetik, hogy a közpénzeket átláthatóan és hatékonyan használják-e fel.
 
És mi a helyzet Magyarországon? Bár hazánkban még nincs széles körű rendszer a lakossági részvételre az uniós források elköltésében, vannak biztató kezdeményezések. Például Kecskemét Klímastratégiája 2020-2021-ben az emberek ötleteire épült, és közel 20 millió forintos uniós támogatást kapott. A program során versenyeket hirdettek, hogy ösztönözzék a zöld megoldásokat, és a lakosok is bekapcsolódhattak. Így jöttek létre esőkertek, amelyek segítenek a csapadékvíz hasznosításában, és zöldebbé teszik a várost.
 
Mit lehetne még tenni? Ha máshol működik, nálunk is lehetne lehetőséget adni az embereknek a döntésekben való részvételre. Ehhez szükség lenne: több lakossági fórumra, ahol valóban meghallgatják az emberek véleményét. Online platformokra, ahol egyszerűen lehet javaslatokat tenni és szavazni. Átláthatóbb pénzügyi nyilvántartásra, hogy mindenki lássa, hová megy az EU-s pénz. A kérdés egyszerű: miért nem hagyjuk, hogy az emberek is beleszóljanak abba, ami az ő életüket érinti?
 
Ha Európa más országaiban működik, Magyarországon is működhetne.
 
(Forrás, fotó: Kecsup, Pixabay)
 
Vizslató
 
 
 
 
 

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva