„Már gyermekkoromban izgatott a kilences mez, a csatár meze! A középcsatár a csatárok csatára, a játékosok játékosa, a császár, a király! Elvégre, aki gólt lő, annak a legnagyobb a becsülete!” vallja valahol a nagy csatár.
„Már gyermekkoromban izgatott a kilences mez, a csatár meze! A középcsatár a csatárok csatára, a játékosok játékosa, a császár, a király! Elvégre, aki gólt lő, annak a legnagyobb a becsülete!” vallja valahol a nagy csatár.
A Ferencvárosi Torna Club kölyökcsapatában 1952 óta játszik.Még le sem érettségizett, már tagja volt a Fradi ifi csapatának. Még nem volt tizenhét éves, már meghódította a sportszerető közönséget. Még nem volt tizennyolc éves, amikor válogatott futballista lett. Sportkarrierje meredeken emelkedik ettől fogva. Az FTC NB 1 bajnokcsapatának tagja 1962-től . 1966 . október 13-án a Ferencvárosi Torna Club
Aranydiplomát adományozott a klub érdekében véghezvitt kiemelkedő tevékenységéért, hírnevének ápolásáért. Ez az egyesület legnagyobb kitüntetése, amit játékos kaphat Erről így vall a kitüntetett: „Gólt nagyon szeretek lőni. De talán ez nem olyan nagy hiba.” (Képes Sport 1966). Valóban, Albert Flórián nagyon szeretett és tudott is gólt rúgni. Álljon itt néhány meccs eredménye emlékeztetőül: 1966_ FTC-MTK 7-1, 1966 FTC-Pécs 3-0, 1967 FTC SBTC 4-0, 1968 FTC – Dunaújváros 3-0, 1970 FTC- Haladás 2-1.
A nagy kitűntetést, az ARANYLABDÁT ÉS CIPŐT, 1967-ben érdemelte ki. Világválogatott lett 1967-ben. Albert Flóriánon kívül még abban az évben ketten kapták meg az aranylabdát, Eusebio és Matthaus. A számtalan emlékérmet, kupát, emlékvázát stb., amit a bajnokságokért kapott felsorolni is lehetetlen. Díszpolgára Ő szülőfalujának Hercegszántónak, Budapestnek, Ferencvárosnak, Erzsébetvárosnak. A Magyar Sportcsillagok falára 1993-ban került fel. 1994-ben a Magyar Köztársaság Tiszti Keresztje kitüntetést kapta. A Nemzet Sportolója címet 2004-ben érdemli ki. Hetvenedik születése napjára, Czene Attilától emlékül kapja az országgyűlés csengőjét. A hetvenedik év után bekövetkezett váratlan halála mindenkit megdöbbentett. Fia, ifjabb Albert Flórián, születésnapján még így köszönti édesapját: „Majdhogy nem lehetetlen néhány szóban összefoglalni a te csodálatos hetven évedet, az együtt töltött gyönyörű negyvenhárom évünket. Ha azt mondják, család, azt mondom_ összetartás. Mindig is családcentrikus voltál, amennyire szeretve, annyira féltve óvtad Magdikát és engem, ezért is telt el és telik el az életünk boldogságban. Az elmúlt években, amióta elment Anyu, már fájdalomban is… De tudom, hogy három unokád, akikért annyira rajongsz, és akik rajonganak érted, enyhítenek a fájdalmadon.”
A Császár elment. Váratlanul, nagy űrt hagyva maga után. Néhány hónappal halála után a szegedi Móra Múzeum munkatársainak gondolata valósult meg, mondja bevezetőjében Albert Magdolna a kiállítás megnyitóján. Nagykőrös a nyolcadik állomás, és még sok helyre szeretnék elvinni, hogy végül az újjá épülő Fradi Stadionba kerüljön, mint végleges helyére. Sok munka fekszik az anyag összeállításában. A sportpályatársak legfontosabb pillanatai mellett az embert is be akarják mutatni. A magánéletéből néhány mozzanatot, bemutatni a férjet, a szertő és gondoskodó apát és nagyapát. A tárgyi emlékek, iskolai bizonyítványok, jegygyűrűje a nemzet sportolójának hétköznapjait hivatott megjeleníteni.
Albert Flórián személyében elvesztettünk egy igaz és őszinte életet élő, hazáját hűen szerető embert. Már csak remélni tudjuk, hogy az égi mezőkön boldogan rúgja a labdát a korábban eltávozott csillagokkal együtt. Mert csillag volt Ő.
Horváth Ágnes

















