A hír hallatán sokan felkapták a fejüket, értetlenül fogadva a városvezetés kezdeményezését. Főleg úgy, hogy kiderült, mindez a közfoglalkoztatási startmunka mintaprogram keretében, állami támogatással fog megvalósulni. A jegyzői tájékoztató szerint 5 fő foglalkoztatására kért pénzt a város.
Hogy mekkora üzlet volt az önkormányzatnak a Pálfájai út mentén létrehozott homoktövis ültetvény, nem tudni. Csak következtethetünk arra, hogy Körtvélyesi „zseniális” ötlete egész egyszerűen egy jó nagy bukás volt, ugyanis ellenkező esetben éjjel-nappal fényképeztette volna magát az ültetvény közepén. Ezzel szemben évek óta mély csend övezi a „bizniszt”. Sem az ötletgazdának tekinthető alpolgármester, sem a KÖVA nem érzi fontosnak, hogy tájékoztassa a lakosságot nagy dirrel-durral beharangozott mintaprogram sorsáról. Részletesebb beszámoló a képviselők elé, ismereteink szerint utoljára 2018 és 2019 novemberében került – legalábbis nyilvános ülésen, a sajtó számára is hozzáférhetően –, azóta nem téma a város homoktövis ültetvénye. Persze, ha meg van még egyáltalán…
2018 novemberében Vozárné Ragó Ildikó vezérigazgató a KÖVA-KOM Nonprofit Zrt. szeptember és október hónapokban végzett tevékenységéről szóló beszámolójában a következőt írta a homoktövis ültetvénnyel kapcsolatban: a nagykőrösi önkormányzat és a KÖVA között megállapodás jött létre a startmunka mintaprogramban létesült homoktövis ültetvény kezelésére. A területen a szerződés értelmében 550 db homoktövis cserjét ültettek el. A terület gondozását az alábbiak szerint végezték: cserjetövek kapálása (tányérozás) 1 alkalom; talajlazítás tárcsás munkaeszközzel 1 alkalom; sorközművelés damilos bozótirtóval 3 alkalom; terület környezetének rendbetétele bozótirtóval 3 alkalom. Növényvédelemre és öntözésre 2018-ban nem került sor. A szedés 2018. szeptember 15. napján kezdődött meg.
Vozárné Ragó Ildikó a testület elé került írásos anyagban hozzátette, hogy vesszőn termő növényről lévén szó, az állomány azon felében végezték el a szedést, amely erőteljes fejlődést mutatott. A gyengébben fejlett növények esetében idén – 2019-et írunk – történik szedés. A begyűjtött mennyiség, amelyet velőzés érdekében elszállítottak, az ágak súlyával együtt 810 kg.
A KÖVA vezetője a rövid tájékoztatója végén azt ígérte, hogy a homoktövis ültetvény költség/eredmény bemutatása az értékesítést követő képviselő-testületi ülésen fog megtörténni.
Egy év múlva, 2019 novemberében újabb hírekkel szolgált a vezérigazgató asszony a városi ültetvényről. Mint írta, az önkormányzat által a startmunka mintaprogram keretében telepített homoktövis ültetvény fenntartását 2018-tól a KÖVA végzi. A beszámolóból kiderül, hogy 2018-ban az ültetvény felét szüretelték le – vesszőn termő növény lévén – így biztosítva az évente történő szüretet. A termésből 320 liter homoktövis velő készült, melyet fél literes egységekre csomagolva értékesítettek. A tájékoztató szerint az ültetvényben 2019-ben is elvégezték a szükséges fenntartást, valamint szeptember közepén szüreteltek is. 2018-hoz képest kevesebb termés került betakarításra, a pontos mennyiség – jelezte előre – a velőzést követően válik ismertté.
Hogy ezt követően mi lett az ültetvénnyel, nem tudni. Vélelmezhetően az időközben ránk törő koronavírus-járvány sem könnyítette meg a KÖVA feladatát, és bár a pandémián már jó ideje túl vagyunk, Körtvélyesi homoktövis ültetvényének sorsáról semmit sem tudunk. Pedig jó volna néhány számot megismerni, hiszen – államilag finanszírozott programról lévén szó – közpénzből, többek között a nagykőrösi emberek adóforintjaiból finanszírozták az egészet. Mekkora nyereséggel – ha volt egyáltalán – zárta a város az üzletet, és mi lett a terület sorsa? Létezik-e még a város homoktövis ültetvénye, vagy ez is a városvezetés egyik hamvában holt ötlete marad?
könyvelő