Nos, hála a rendezőknek – Arany János Emlékbizottság, Arany János Társaság, Károli Gáspár Református Egyetem – sikerült egy rendkívül színvonalas tartalommal, és pergő módon sorjázó programmal rendezett tanácskozást létrehozni.
Utóbbiban fontos szerepe volt a konferencia elnökének dr. Dávidházi Péternek, az Arany János Emlékbizottság társelnökének.
A múlt pénteken, a főiskola „Gulyás Lajos” nevét viselő termében rendezett gazdag program, Suba Lajosnak, az Arany János Társaság elnökének üdvözlő mondataival vette kezdetét. Majd átadta a helyet dr. Dávidházi Péter akadémikusnak, aki az Emlékbizottság társelnökeként, a tanácskozás elnöki tisztét látta. Ezt követően egymás után hangzottak el az előadások.
Elsőként Dr. Novák László, az MTA doktora, az Arany János Múzeum címzetes igazgatója vezette a hallgatóságot Arany János Kőrösre érkezésének még mindig homályos részleteibe.
Előadásának címe: „Itt vagyunk tehát végre valahára Nagy-Kőrös homokos és salétromos kánaánjában” hűen jellemezte egyrészt Aranyék várakozását, és a város akkori helyzetét.
Következett Dr. Szenczy Árpád a Károli Egyetem dékánja, aki Arany pedagógiájáról értekezett, első sorban a szakmabeliek örömére.
Majd Dr. Korompai Gábor az Emlékbizottság elnöke, Arany levelezésének fáradhatatlan kutatója, szemelvényeket olvasott fel ebből a jelentős anyagból.
Dr. Novákné, Dr. Plesovszki Zsuzsanna Arany János otthoni, családi viszonyairól tartott élvezetes előadást.
Dr. Nyilasi Balázs a Károli Egyetem professzora a balladáról, és benne Arany balladáinak szerkezetéről, felépítéséről beszélt.
Dr. Szörényi László professzor emeritus Arany János eposzi kisbérleteit mutatta be és elemezte.
Végül Dr. Szász László Arany Jánosnak, a mai kor emberében megmaradó emlékezetéről tartott előadást.
Tóth Barna
Utóirat: A rendező Arany János Emlékbizottság nem azonos a helyi, hasonló névvel létrehozottnak! Kvázi: a városnak csupán annyi köze volt a rendezvényhez, hogy itt volt az esemény!