booked.net

Hírdetés

A Vármegyei Értéktár része lett a Nagykőrösi Piaccsarnok

2024. január 7., vasárnap 18:46

A Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottság 2023-ban egy ülést tartott, április 25-én. A munkaterv szerinti második ülést nem tartották meg október 27-én, mivel nem érkezett semmiféle javaslat – olvasható abban az előterjesztésben, amelyet Czira Szabolcs nyújtott be az önkormányzat képviselő-testületének november 30-i ülésére. Egyúttal beterjesztette a 2024-es évre szóló bizottsági munkatervet is, amely szerint jövőre is áprilisban és októberben ülnének össze, amelynek természetesen akkor is az lesz a feltétele, hogy legyen miről tárgyalni.

A beszámoló szerint áprilisban döntöttek az „Önkormányzati Hírek Nagykőrös újság és annak különszámaként megjelenő naptár” és a Nagykőrösi Piaccsarnok nemzeti értékként történő felvételéről a települési nemzeti értéktárba.

Az előterjesztésből kiderül, hogy a Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottság kezdeményezte a Nagykőrösi Piaccsarnok vármegyei értéktárba történő felvételét is, amely javaslatot a Pest Vármegyei Értéktár Bizottság támogatta, és a Nagykőrösi Piaccsarnokot a 25/2023. (06.27.) sz. határozatával vármegyei értékként felvette a Vármegyei Értéktárba.

Emlékeztetőül: a nagykőrösi önkormányzat képviselő-testülete a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok gondozásáról szóló kormányrendeletben foglaltak alapján 2013. május 30-án hozta létre a Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottságot. Az Értéktár Bizottság a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvény alapján azonosítja a településen fellelhető nemzeti értékeket, létrehozza a településen fellelhető nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjteményt, és megküldi azt a Megyei Értéktárba.

Az értéktárba az elmúlt években a következő értékeket vette fel a bizottság: „Nagykőrösi pusztai tölgyesek”, „Kőrösi keringő” díszgalamb, „Nagykőrösi möggy”, „Arany-út”, „A múlt ipari értékeinek megőrzése. Élet a Nagykőrösi Konzervgyárban 1965–90-ig” DVD filmanyag”, „A Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium Kőrisfái”, „A Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium tudást és hagyományt megőrző faragott emlékoszlop és harangláb együttese”, „Nagykőrösi Vásárok”, „Varga Imre: Bor Kalán című köztéri alkotása”, „Varga Imre: Nagy Tanári Kar szoborcsoport című alkotása”, „Stróbl Alajos: Arany János és a vén gulyás című alkotása”, „Zala György: Hősök emlékműve című alkotása”, Nagykőrös történelmi városközpontja, Erdélyi Erzsébet: Kincsvadászat Nagykőrösön. Helyneveink nyomában c. kiadvány, „Félremagyarázott és elhallgatott igazság! Egy aljas kor, aljas titkai!” c. 2016. évi országos múltfeltáró pályázat díjnyertes alkotásai, Halász Zsigmond vívómester életműve, munkássága.

A Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottság összetételében ez év elején változás történt. Sajnálatos módon a bizottság két tagja, Szabóné Irházi Zsuzsanna és Karsay Istvánné elhunytak, helyettük Czira Szabolcs Tényi András főépítészt és Rácz Péter helytörténészt javasolta, akiket a képviselők egyhangúlag támogattak.

könyvelő

 

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva