Hát ez olyan adtam is, meg nem is megoldás, mert ha véletlenül az Európai Uniós források nem teszik lehetővé a tanárok béremelését, akkor jó szokás szerint lehet megint az Európai Unióra mutogatni.
Ha viszont megszületik majd a döntés, hogy jöhet az uniós pénzek egy része, akkor az érdekvédők a közeljövőben tárgyalhatnak a köznevelési államtitkárral.
A tanárok a sztrájk mellett molinókat is kiraktak már az iskolákra, ahol munkájukat végzik. A legtöbb molinón ez áll: „Elég volt!” Azt már mindenki tudja, hogy az ígérgetésből volt elég.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nemrég újította meg a sztrájkkövetelésüket, és ezzel párhuzamosan azt is jelezték, ha a Belügyminisztérium nem ül le velük tárgyalni, akkor ők bizony bírósághoz fordulnak. Mint tudjuk, a bírósági ítélet ellen nincs apelláta.
A Pedagógus Szakszervezetnek nem sikerült elérniük azt a tárgyalóasztalnál, ahol a közművelődési államtitkárral tárgyaltak, aki okafogyottnak nevezte szinte valamennyi követelésüket. Ráadásul ezt írásba tette.
A PDSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor úgy nyilatkozott, hogy tárgyalniuk kellene, ráadásul azért is, mert az elmúlt napokban egymásnak ellentmondó nyilatkozatok jelentek meg a kormány részéről a pedagógusoknak ígért béremelésekről.
A sajtó szerint Pintér Sándor kezdetben tíz százalékos béremelést helyezett kilátásba januárra a pedagógusoknak. Ugyanakkor Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Blikknek úgy nyilatkozott, ha Magyarország megkapja az eddigi visszatartott uniós források egy részét, akkor hetvenkét százalékkal emelik a pedagógusok bérét, ami megközelítőleg bruttó hétszázezer forintos átlagbért jelentene. Ma a pedagógusok átlagbére bruttó nem éri el az ötszázezer forintot.
A kabinet az Európai Uniós forrásoktól tette függővé a pedagógus béremelést, ez igen kétértelmű nyilatkozat, hiszen egy harmadik féltől, azaz az Európai Uniótól teszi függővé a tanárok fizetését. Ha tehát valamilyen oknál fogva bele lehet kötni a kormányzatnak az Európai Uniós forrásokba, úgy mutogatni lehet az Európai Unióra a tanárbéremelés elmaradása, vagy annak nem kellő szinten történő teljesülése miatt. Mindezek alapján a pedagógus érdekvédők jövő hét közepén tárgyalhatnak a köznevelési államtitkárral.
Azt tudjuk, hogy a pedagógusok nagyobb arányú béremelését a magyar költségvetésben is fel kellene tüntetni, ez azonban még mindmáig nem történt meg.
Mindezen ígérgetések miatt tanársztrájk jöhet januárban, mint ahogy már a címben is jeleztünk, hiszen van egy magyar mondás: „Ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó!” Hogy az ígéreteket ki fogja betartani a kabinet részéről, arról nem szól a fáma.
Nem lehet egy, a gyermekeinkkel foglalkozó közösséget, azaz a tanárokat anyagilag ilyen bizonytalan helyzetben tartani, hiszen az köztudott, hogy a gyermekinkkel foglalkozó tanárok nincsenek igazán jól megfizetve, és folyamatosan anyagi gondjaik jelentkeznek a hétköznapokban.
A tanárokkal sem lehet a végletekig a kormányzatnak játszadozni, hiszen köztudottan ők tanítják gyermekeinket, és nem mindegy az, hogy munkájuk, hivatásuk során milyen tudatú gyermekek nőnek fel ebben az országban. Az is köztudott, és már a média is beszámolt róla, hogy nagyon sok a hivatását elhagyó tanárember, az ottani alacsony bérek miatt.
Be kellene látnia a hatalomnak, hogy a tanári pálya egy hivatás, hiszen az ő munkájuk kapcsán derül az ki, hogy a kezük alól kikerülő fiatalok milyen tudásszinttel rendelkeznek, azaz hogyan állják meg helyüket felnőttként az életben.
ábrahám