booked.net

Hírdetés

Jelenlegi formájában megszűnik az orvosi ügyelet Nagykőrösön

2023. november 28., kedd 19:56

Csáky András, Cegléd polgármestere november 13-án Facebook-oldalán tájékoztatta a nyilvánosságot arról, hogy az új orvosi ügyeleti rendszerrel kapcsolatban tartottak egyeztetést az illetékesekkel a városházán.

 

Bejegyzésében emlékeztet: „Február elsejétől megváltozik az orvosi ügyeleti rendszer. Ezzel egy újabb feladatot vesznek el az önkormányzatoktól, ezt a feladatot az Országos Mentőszolgálat veszi át, vagyis a rendszert az OMSZ működteti majd.” Hozzáteszi, hogy a jogszabály a szolgáltatás átadásáról rendelkezik, mégis sok még a kérdés, ez is indokolta a tanácskozás összehívását.

Miközben Cegléd első embere a nyilvánosság előtt egyeztet az orvosi ügyelet átalakulásáról, Nagykőrösön eddig semmit sem hallottunk róla. Pedig a váltás megyei szinten történik, így nem csak Cegléden, hanem Nagykőrösön is a mentőszolgálat veszi át a feladatot.

Érthetetlen, hogy két hónappal a határidő előtt a nagykőrösi városvezetés titkolja az információkat a lakosság elől, a várható intézkedésekkel kapcsolatban Ceglédről hamarabb jutunk hírekhez, mint a helyi városházáról.

Mi fog változni a telefonszámon kívül? Miként fogja érinteni a mentőszolgálat bevonása a nagykőrösi embereket? Jó lenne nem február elsején szembesülni mindazzal, amivel ez az átalakulás járni fog.

Nagykőrös egészségügye egyébként is bajban van, hiszen a tüdőszűrés rendelőintézeti megszűnését követően most a szemészeti és az ortopédiai szakrendelés megszűnése borzolja a kedélyeket.

Pedig az előkészületek gőzerővel zajlanak, ahogy arról Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője november 16-án tájékoztatta az MTI-t, abból az alkalomból, hogy elérte a kétszázezret az Országos Mentőszolgálat egységes alapellátási ügyeleti rendszerében ellátott betegek száma; az országos rendszer kiterjesztése december 1-jétől Vas és Nógrád vármegyékben folytatódik.

Győrfi Pál közleménye szerint a jellemzően enyhébb egészségügyi problémákra az esetek több mint 90 százalékában az ügyeleti ellátás megfelelő megoldást jelentett, 17 670 beteget kellett további szakellátásra vagy kórházi felvételre küldeni.

Kitért arra is, hogy több mint 20 ezer esetben elegendőnek bizonyult a telefonos tanácsadás, 165 ezer beteget pedig valamelyik ügyeleti telephelyen részesítettek ellátásban, és mintegy 15 ezer beteghez pedig ügyeleti kocsit küldtek és a lakásukon látták el őket. Az új, alapellátási ügyeletben ellátottak 32 százaléka gyermek, illetve 18 éven aluli fiatal volt – írták.

Hozzátette: a 1830-as hívószám mindenhol jól működik, a visszajelzések alapján az ügyeleti rendszerrel az ellátottak továbbra is elégedettek. Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer országos kiterjesztése december 1-jétől Vas és Nógrád vármegyékben folytatódik annak érdekében, hogy a tervek szerint 2024 elején – Budapest kivételével – az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működhessen.

A 2024 eleje a ceglédi polgármester bejegyzése szerint február 1-jét jelenti. Hogy Nagykőrös vezetése mikor érzi fontosnak a lakosság tájékoztatását, azt egyelőre nem tudni. Pedig sokak szerint jó lenne, ha Ceglédhez hasonlóan Nagykőrösön is komolyan vennék a lakosság érdekeinek képviseletét.

könyvelő

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva