A mai kor embere elfelejtette azt, hogy ő is tehetne valamit a saját testével az egészségéért, a jó közérzetéért. Nem kell mindig gyógyszerhez nyúlni, mozogni, sportolni kell! No, nem feltétlen élsportolni, mert az sok esetben ugyanolyan káros az egészségre, mintha egyáltalán nem mozognál. A mozgáshiány érrendszeri megbetegedéshez, cukorbetegséghez, de elhízáshoz is vezethet. A túlzott sportolás viszont porckopáshoz, sérülésekhez vezethet.
Nagyon sok ismerősöm van, aki aktívan sportolt, és nem amatőr szinten, akiknek csípő-, vagy térdprotézist kellett beépíteni a lábukba, vagy ínszakadás miatt operálni kellett a vállát, könyökét, vagy kézfejét. Én is így jártam a csípőmmel, melybe protézist építettek be mindkét oldalon.
Sokan a futásra esküsznek, én magam inkább az úszásra, mert úszás közben nem kell a testünket hordozni, hiszen az súlytalanná válik a vízben, és így az ízületek is kímélve vannak. Nem beszélve arról, hogy úszás közben az ember mély lélegzetet vesz, mely növeli a tüdőkapacitást, és oxigénben dús vérrel látja el a szervezetét. Itt is azonban óvatosnak kell lennünk, hiszen a hideg vízben való úszás szintén káros lehet, mert görcsöt, elmerevedést, súlyosabb esetben - szabad vízterületen - akár fulladást is okozhat egy váratlan görcs.
Divat mostanában zenére tornázni, melyet - minő véletlen - angol elnevezéssel illetnek, fitnessnek hívják. A zene kétségtelenül könnyebbé teszi a mozgást, meg az a tudat is, hogy nem egyedül végezzük a gyakorlatokat, hanem csoportban.
Az egészség egyik fontos tényezője a helyes táplálkozás. Erről most részletesen nem írnék, ennek külön szakirodalma van. De fontos az úgy általában, hogy túlságosan nehéz ételeket ne együnk, édességeket is csak módjával, és a kiegyensúlyozott táplálkozásba én belegondolom azt is, hogy ne legyünk vegetáriánusok, mert ezzel úgymond megsértjük a természet rendjét, és előbb-utóbb ennek következményei lesznek.
Aztán itt van a genetika, nem minden ember egyforma gént örököl a szüleitől. Vannak, akik egészségtelen életmód mellett tisztességes kort érnek meg. Sokan ezzel látják bizonyítottnak azt, hogy nem számít itt semmi sem, sem a mozgáshiány, sem a gyógyszer túlzott fogyasztása, de az ital megvetése sem. Például Churchill angol miniszterelnök híres mondása így szólt: „Csak semmi sport, csak whisky!” Genetikai okok miatt - valószínűsíthetően - több mint kilencven évet élt, a mozgáshiány és a whisky rendszeres kortyolgatása ellenére. Erre csak egyet lehet mondani, ha az illető egészségesebben élt volna, akkor – örökölt génjei alapján – még tovább élhetett volna, mint ameddig élt.
Persze azt is tudjuk, hogy senki sem örökéletű, és bizony előbb-utóbb mindannyiunkra az elmúlás vár. De jól jegyezzük meg, nem mindegy, hogy e rövid életünkben hogyan és mi módon élünk.
Példát kell mutatni életmódunkkal a közösségnek, de gyermekeinknek is. Én magam az arany középútra esküszöm, mert a szélsőséges életmód bizony kárt tesz szervezetünkben, testünkben, melyet utólag már nem lehet meg nem történtté tenni.
Azaz segíts magadon, élj körültekintően, és így az Isten is megsegít...
ábrahám