Ez fokozza az építési kedvet, melyre az építőipar rá is startolt, mint piacbővítési lehetőségre, bár ez az iparág is óriási szakemberhiánnyal küzd.
Budapesten már több mint ötezer lakást kínálnak eladásra, vidéken meg mintegy négyezer otthon vár gazdára. Azt is tudni kell, hogy az új lakások többségét befektetési céllal építtetik, illetve vásárolják meg. A lakástámogatási pénzből így magánzsebekbe jut az állami támogatás, s tegyük hozzá az értékesítés is többlethaszonnal jár. A jelenlegi kormány által bevezetett úgynevezett CSOK támogatás csak még jobban felveri az ingatlanárakat, ami az előző mondat megállapítását erősíti.
Ami viszont a hajléktalanokat illeti, ott a helyzet változatlan. Mert nem mindannyian férnek el a nekik fenntartott hajléktalan szállókon, melyek komfortfokozata súlyos kívánni valót hagy maga után (higiéniai feltételek, tisztálkodás, mosás, és orvosi ellátás).
Ezek miatt sok hajléktalan irtózik bemenni a húsz-harminc fekhellyel rendelkező egyterű hodályokba.
Az elmúlt években, főleg a több mint félmillió kivándorló miatt, a munkaerő hiánycikké vált ebben az országban. Mindamellett hiába növekedtek az átlagkeresetek, Magyarország jóval lemarad a tőlünk Nyugatra lévő boldogabb országoktól, de még a közép-európai államok tekintetében is. A magyar társadalom szakadékai nem annyira szélesednek, mint inkább elmélyülnek. Az olcsó és viszonylag alacsonyan képzett munkaerő, ideig-óráig felpörgeti a gazdaságot, de hosszabb távon hazánkat az EU peremére szorítja. A magyar mobilitás, azaz a munkavállalás miatti lakhelyváltoztatás igen alacsony. Emiatt az ország keleti részeiben drámai a szegénység, de ugyanakkor viszonylag magas a szegénységtűrő képesség is.
Sajnos ezeket a problémákat a kormányzat a politikai propaganda eszközével igyekszik kezelni, amely, tegyük hozzá, nem igazán eredményes. Óriásplakátokkal nem lehet segíteni ezeken a problémákon, melyeket a fentiekben felsoroltunk.
A jövő tehát bizonytalan, és a magyar társadalom ráadásul megosztott, és frusztrált is.
A bizonytalan lakáshelyzet, azaz a lakhatási helyzet még inkább kérdésessé teszi például a fiatalok gyermekvállalását. Sokan emlékeznek még azokra a devizahitelesekre, akik lakásvásárlás céljából vettek fel devizahitelt, de a forint gyengülése miatt bizony tönkrementek, és sokan még az öngyilkosságba is menekültek.
Az országban eddig is tízezer kilakoltatás történt már, és ezeken az embereken a szociálpolitika gyakorlatilag nem segített.
Szóval a lakáspolitikában Magyarország rosszabbul teljesít, ami az egész ország szociális közérzetére mélyen kihat.
egy olvasójuk
név és cím a szerkesztőségben