A Föld napja nem más, mint egy cselekvő ünnep, amely mindnyájunk jövőjéről szól. Április 22-én - illetve mostanság egész áprilisban - szinte minden településen, iskolában, intézményben, munkahelyen szerveznek valamilyen figyelemfelhívó, szemléletformáló akciót, ami a környezetvédelem fontosságára, a közös felelősség kérdésére fókuszál. Ismeretterjesztő előadások, interaktív játékok, rajzpályázatok, szemétgyűjtési akciók, faültetés, és még hosszan sorolhatnám, hogy milyen változatos programok részesei lehettek idén is, akik ellátogattak valamilyen Föld napi eseményre. Nálunk Kocséron idén két program is szerveződött e téma köré, az egyik a HOLNAP című film vetítése volt, (erről az előző lapszámban olvashattak) a másik pedig egy – már hagyományosnak számító – természetjáró túra volt a falu határában.
Már három éve, hogy először vágtunk neki szervezett keretek között felfedezni szűkebb hazánk, Kocsér és környékének élővilágát. Két éve a „Gólyahíres”, majd a tavalyi „Kőrös-ér parti” túrák után idén a Natura 2000 védelem alatt álló területeket céloztuk meg és a „Határjáró gyalogtúránk” alkalmával több, mint 10 km-t barangoltunk az alföldi szikes pusztákon.
A falutól alig néhány kilométerre fekvő Kalocsa-gyepen rendkívül gazdag növény- és állatvilág fogadta lelkes csapatunkat, Vincze Tibor, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre jóvoltából pedig már-már karnyújtásnyira közel kerülhettünk a változatos madárvilághoz is. Bíbic, tövisszúró gébics, szalakóta, barna réti héja, foltos nádi poszáta, sordély és még egy kuvik is a távcső elé került utunk során.
A nyáriasan meleg idő, néhol a homok, máshol a térdig érő fű ugyan nehezítő körülménynek bizonyult, de a vadászház hűvösében elfogyasztott paprikás krumpli után már a jövő évi túra terve is megfogalmazódott. Bőven van még felfedezni valónk!
Köszönjük szépen Palotai Sándor közreműködését a túra szervezésében, Vincze Tibornak a szakértő tájékoztatást, Ádámné Anikónak pedig az ízletes ebédet!
Kasza Csabáné
Legyünk Kocsér Jó Gazdái