booked.net

Hírdetés

"Prevenció a daganatos betegek ellátásában"

2016. oktober 16., vasárnap 14:10

Ezzel a címmel hirdette meg tudományos estjét Cegléden, a Pest Megyei Kormányhivatal Ceglédi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya, a Nagykőrös Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézet, a Toldy Ferenc Kórház- és Rendelőintézet, valamint a Daganatos betegekért Alapítvány.

Az est fővédnökei: Schaffer Judit, a Magyar Hospice- Palliativ Egyesület elnöke és Dr. Wetzelné Dr. Terbe-Szabó Csilla, a Ceglédi Járási Hivatal Ceglédi Járási hivatalvezetője voltak.

A vendégek köszöntése után tudományos előadások következtek. Először Tankó Ágota a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és RI. főigazgatója, az intézményvezető szemszögéből közelítette meg a témát. Beszélt az intézmények kötelező, illetve önkéntes feladatairól. Az utóbbinál örömmel hallottuk, hogy a lakosság felé történő prevenciós tevékenységek mellett, a kórházunk a saját dolgozói felé is folytat ilyen irányú szűréseket, hiszen a betegeket gyógyító, gondozó, ápoló szakembereknek sokszor épp a saját egészségük ellenőrzésére nem marad elég idejük, energiájuk. Beszámolt arról is, hogy terveik között szerepel egy edzőterem létrehozása is, illetve az adminisztratív területeken dolgozók számára napi 10 perc gyógytornásszal folytatott mozgás előírása. Emellett, kitért a prevenció kultúrtörténetére, és arra, hogy a primer, szekunder, illetve tercier megelőzések közül melyeket végzi az intézmény és milyen eredménnyel.

Ezt követően Dr. Csőszi Tibor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház- és RI. Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa prezentációjában arról beszélt, hogy mi okozza a daganatos betegségeket, hogy melyek ezek közül a leggyakrabban előfordulóak, elkerülhetőek-e, és mit tehetünk mi magunk a megelőzésért. A témakörben külön figyelmet szentelt az egészséges életmód, illetve a táplálkozás terén elterjedt hitek és tévhitek taglalására. Számos információt illetően megerősítette a jelenlévők elképzelését, tudását, de új és meglepő hírekkel, adatokkal is szolgált.

Dr. Banai Zoltán, a Toldy Ferenc Kórház- és RI. Sebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa a colorectális szűrés kapcsán elmondta, hogy sajnálatos módon mennyire elterjedt a hazánkban is és más országokban is a vastagbélrák, amely a kezdeti stádiumban felfedezve 90%-ban gyógyítható. Ennek ellenére 9 Európa Uniós országban nincs szervezett szűrés, köztük Magyarországon sincs. A betegség előfordulásának okait és gyakoriságát, valamint a főbb rizikófaktorokat ismertette, majd a szűrési módszerekről és ezek szükségességéről beszélt. A főorvosúr az átlagos rizikójú populáció esetén 50 év felett mindenképp javasolja a vizsgálat elvégzését.

sam_0072

Dr. Mohay András, a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és RI. Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa rendkívül érdekes és szemléletes előadást tartott. Az elején ő is felhívta a figyelmet arra a szomorú tényre, hogy a daganat okozta elhalálozásban világviszonylatban is elsők vagyunk. A legaggasztóbb a tüdő- és a vastagbélrák gyakorisága. Megnéztük ezeknek a betegségeknek az előfordulását világviszonylatban és azt is, hogy a különböző országokban hogyan tudták ezt visszaszorítani, illetve a halálozási arányt csökkenteni.  A daganatok kialakulásának lépéseiről is szó volt és a sejtekben történő genetikai változásokról. A prezentáció legizgalmasabb része számomra az epigenetikai hatások és azok szerepe a daganatok kialakulásában volt. A DNS-t érintő károsodásokon kívül (ezeket a környezet átlagos körülmények között nem befolyásolja) vannak olyan környezeti hatások, amelyek a DNS-en nem változtatnak ugyan, de a gén működésére hatással vannak. Ennek kapcsán az epigenetika és a terápia témakör is ismertetésre került. A legmegdöbbentőbb információ számomra az volt, hogy a mikroRNS változások már jóval a tumor megjelenése előtt kimutathatóak. Hihetetlenül jó előadás volt, napokig tudtam volna még hallgatni.

Az emlőrák szűrésről Dr. Ambrózay Éva főorvos, a MaMMa Zrt. elnöke tartott tájékoztatást, aki szintén kiemelte a megelőzés fontos szerepét. Beszélt magáról a szűrésről, amely szervezetten, illetve spontán, alkalomszerűen is történhet. Elmondta a vizsgálat lépéseit, azok előnyeit, és azt a megnyugtató tényt is közölte, hogy ma már a diagnózist mindig két szakorvos véleménye alapján állítják fel. Szintén örömmel hallottuk, hogy a szűrésen megjelenők 90 %-a negatív eredményt kap, és csupán az esetek 0,8- 1 %-ánál találnak rosszindulatú elváltozást. A vizsgálat nagy pontosságú, megbízható és már körülbelül 2 évvel a klinikai tünetek megjelenése előtt kimutatható a daganat. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres ellenőrzés.

A Toldy Ferenc Kórház- és RI. Radiológiai Osztályának főorvosa, Dr. Petrik Gábor András elmondta, hogy már a '90-es években szerették volna a szűrőállomás státuszt megvalósítani az intézményükben, ennek érdekében két pályázatot is beadtak, de csak most sikerült véghezvinni a bővítést. Örömmel számolt be arról, hogy remek szakemberekkel csapatban végzik a napi feladatokat a betegek érdekében, és korszerű berendezéseket tudtak beszerezni. 2015 májusában kapták meg a lehetőséget, és 2016 januárjában beüzemelték a digitális technikát.

Az est utolsó előadója Móricz János volt, a Hartmann-Rico Hungária Kft. képviseletében. Prezentációjában a sebkezelés, sebgyógyulás folyamatát, klinikai fázisait ismertette, és azokat a módszereket, lehetőségeket, amelyek termékeik pozitív tulajdonságai által felgyorsítják, megkönnyítik, lehetővé teszik a gyógyulást.

Az este további részében, hangulatos, kellemes vacsora közben lehetőség nyílt az előadások kapcsán felmerülő kérdésekről, témákról kötetlenül beszélgetni. Kiváló rendezvény volt, köszönjük!

Német Enikő

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva