Szakértők szerint a forint viszonylag gyors és váratlan gyengülése a magyar gazdasággal szembeni bizalmatlanság jele. Annak ellenére, hogy a jegybanki alapkamat tizenöt százalék, mely brutális értéknek mondható, sajnos már ez is kevés a befektetőknek, hiszen nincs bizalom a forint iránt nemzetközi szinten.
A KSH szerint a kereken húsz százalékos inflációs adat, mely a forint gyengülését mutatja, talán év végére csökkenhet. Az már biztosra vehető, hogy szeptemberben az infláció alacsonyabb lesz az alapkamatnál, vagyis ez azt jelenti, hogy a forint erősödni fog.
Sajnos kimondhatjuk, alapvetően nem a forinttal van baj, azaz a magyar fizetőeszközzel, hanem a magyar gazdaság rendkívüli sérülékenységével – mutatnak rá a szakértők.
A forint sérülékenységét és értékvesztését nemzetközi szinten a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatatlanságával és sérülékenységével magyarázzák.
Jelenleg magas a költségvetési hiány, ezzel együtt az államadósság is, és a forint versenyképessége pedig alacsony.
A kormányzat pénzügyi vonalon váratlan zavarba ejtő húzásokat követ el, és az orosz–ukrán háborúra hivatkozik. Ezzel szemben minden magyar tudja, hogy Magyarországon rendkívüli jogrend van érvényben, és egyetlen éjszaka a hatalom képes ágazati különadókat előállítani, azaz erre nincsen semmiféle jogi garancia.
Szakértők szerint a mostani forintgyengülés alapvetően egy figyelmeztetés, hiszen a magyar gazdaság teljesítőképessége igen alacsony, és emiatt további nehéz idők jönnek a magyar gazdaságra, azaz a magyarokra.
A forint leértékelődése egyfajta figyelmeztetés arra, hogy ez így tovább nem mehet, mert a magyar fizetőeszköz kerül veszélybe.
Sokan mondják azt, hogy át kellene térni Magyarországnak is az euróra, mert az stabilabb fizetőeszköz, ugyanúgy, ahogy a horvátok tették.
A magyar pénzügyi vezetők viszont szeretnek játszani a forint-euró árfolyammal, és ha véletlenül áttérnénk az euróra, akkor ennek a játéknak vége lenne.
Magyarországon ma nincs pénzügyi kormányzás, csak váratlan zavarba ejtő húzások és hivatkozások. Az amerikai kormányzat is megszigorította a vízumügyet az ottani beutazással kapcsolatban, mert szerintük Magyarország túl sok idegen személynek adta meg az állampolgárságot, akik egyébként terrorista gyanúsak.
Nincs vége még semminek sem, és az is kimondható, hogy a forint infláció várható mérséklődése sem old meg semmit sem. A magyar gazdasággal van a probléma, mely kevésbé versenyképes, és termelékeny.
Ezzel szemben van Magyarországon egy rendkívüli jogrend, mely nem jellemző a demokráciákra. Kimondható az, hogy a pénzügyi kormányzat iránt külföldön megingott a bizalom, és így a magyar fizetőeszközzel, a forinttal szemben is.
Magas a költségvetési hiány, mely kifejezi azt, hogy a magyar gazdaságpolitikával baj van, azaz az a külföldiek számára kiszámíthatatlan. Senki sem szeret kiszámíthatatlan partnerrel dolgozni.
A forintgyengülés pénzügyi kifejeződése annak, hogy valami nincs rendben hazánkban a gazdasággal, és így megjósolható, hogy további nehéz hónapok jönnek a magyarokra, és a magyar gazdaságra.
Ismert a régi nóta: a magyar gazdaság igen sérülékeny, és a magyar kormány gazdaságpolitikája kiszámíthatatlan. Ezért nincs megoldás az uniós pénzek hiányára, pedig az Európai Unió tagjai vagyunk, és változatlanul magas az államadósság, és igen gyenge a gazdaságunk versenyképessége.
Kimondhatjuk, hogy nincs még vége a káros tendenciáknak, hiszen a pénzügyi szektor mindig a gazdaságra épít, mellyel magyar viszonylatban baj van.
ábrahám