„Ő az egyik legnagyobb barátvesztő politikus. (…)Egykori barátainak az fáj a legjobban, hogy botcsinálta, sőt kártékony politikus lett egy hajdan nagy reményekkel induló, művelt és intelligens teológusból. Balog Zoltán portréja.
Fotó MTI Czeglédi Zsolt
– Zoltán nekem csupán egy üveg sörrel tartozik. Számadással kizárólag saját magának és az Istennek. Egyszer majd neki is meg kell állnia az Úr előtt. Nem lesz könnyű. Tudom, nekem sem.
Donáth László evangélikus lelkész 2002 tavaszán fogadást kötött barátjával, a református lelkész Balog Zoltánnal. Az MSZP színeiben politizáló Donáth arra tett, hogy a szocialisták megnyerik a parlamenti választást, a Fideszt támogató Balog ezt képtelenségnek tartotta. Medgyessyék futottak be, az üveg sör azonban valahol elveszett. Odalett azonban a barátság is. És nem csak ez a kapcsolat. Balog Zoltán az egyik legnagyobb barátvesztő: öt éve csúcsminiszter, de mára szinte mindenki elmaradt mellőle azok közül, akikhez egykoron mély érzelmek fűzték. Nem a miniszterséggel kezdődött, hanem valahol 2006 és 2010 között, akkor, amikor hosszú hezitálás után az egyházi szolgálat helyett végleg a politikusi pályát választotta. Nem könnyű, ám alighanem logikus döntés volt. Balog édesapja, aki rendkívül kemény református lelkész, állítólag azt mondta neki: „Fiam, azért mentél politikusnak, mert papnak nem vagy elég jó.”
(…)
Életében csupán két helyen szolgált lelkészként: Maglódon, majd a Hold utcai német ajkú református gyülekezetnél, de folyton kikacsintott más irányokba. Fiatalon nősült, felesége az NDK-ból származott, ám három gyermek születése után elhagyta a családját, újat alapított, amelyben két gyermeke született. Nemcsak a hitét hozta otthonról, hanem a szociális érzékenységét és a közéleti aktivitását is. Apja – az úgynevezett református iszákosmentő misszió keretében – rengeteg embert gyógyított ki az alkoholfüggőségből, az általa alapított intézmény jogutódja még ma is működik Dömösön. Balog hosszú időn keresztül ott töltötte a szilvesztereket a testvérei, rokonai körében.
Az ellenzéki mozgolódásokba a nyolcvanas években kapcsolódott be, a rendszerváltozás a Fidesz, az akkor még markánsan ateista párt mellett találta. Három éven át volt Fodor Gábor egyházügyi tanácsadója. Azon kevesek közé tartozik, akinek nem kellett jobboldali fordulatot végrehajtania, inkább a Fidesz kanyarodott hozzá. Ekkor találtak egymásra Orbán Viktorral.
A főnök
Éveken át volt a főnököm Balog Zoltán. Rendkívül büszke embernek ismertem meg, aki állandóan dicsekszik a kitüntetéseivel, a pozíciójával, az általa létrehozott és menedzselt projektekkel. Mintha arra lenne szüksége, hogy folyton dicsérjék. A munkatársakkal való viszonyában mindig ügyel arra, hogy demokratikusnak és őszintének tűnjön, de a hozzá legközelebb állókkal sokszor beszél emelt hangon, akár mások előtt is megszégyeníti őket. Megpróbálja egymás ellen hangolni a kollégákat, nekem mindig másokról mondott rosszakat, de tudom, hogy engem is mószerolt a hátam mögött. Nem bírja a kritikát. Ha nem értettem egyet vele valamiben, megpróbáltam ellentmondani neki, azonnal mélységesen felháborodott, támadásként értékelte. Többször előfordult, hogy bűnbakká tett valakit, csak hogy kibújjon saját rossz döntésének felelőssége alól. Mindig résen kellett lennem, hogy ne én keveredjek bajba az ő döntései miatt. Őszintén sajnálom, hogy egy ilyen intelligens, tehetséges, jó képességekkel megáldott emberről nem tudok sok jót mondani.
(Egy korábbi közvetlen beosztottja Balog Zoltánról.)
A Hold utcai gyülekezet egyik tagja: „Zoltán valóban azt hiszi, hogy Orbán Viktor Istentől kapott feladatot teljesít, és kormányfőként tényleg felvirágoztatja a magyar nemzetet. Úgy hisz Orbánban, ahogy Istenben. Kétség és elbizonytalanodás nélkül követi”.
„Orbán számára – barátság ide vagy oda – Balog valójában azért fontos, mert ő a létező legideálisabb humánminiszter.(…) Balognak az a feladata, hogy asszisztáljon a forráskivonáshoz, ne emelje fel a szavát, ne akadékoskodjon. Az is fontos, hogy Balognak nincs önálló víziója az általa felügyelt területekről, fogalma sincs arról, hogyan nézzen ki a 21. század oktatás- vagy egészségügye – így nincs is miért hadakoznia a kormányfővel. Balog egyfelől megbízható beosztott, másfelől ő az emberarc az embertelen minisztériumban. Ma már az is értékessé teszi a személyét, hogy nem lengi körül korrupciógyanú.” - Ezt már egy korábban kormányzati pozíciót betöltő jobboldali politikus mondja, aki hosszú ideig dolgozott együtt a miniszterrel. (…)
Iványi Gábor, aki régen szintén baráti viszonyt ápolt Baloggal, nem érti, vajon hogyan rendezi el magában a miniszter azt a tényt, hogy a számára korábban fontos területeken – romaügyek, szociális és civil szféra, egyházügyek – szisztematikus rombolás zajlik. (…)
Amikor Balog 2006-ban parlamenti képviselő lett, felfüggesztette lelkészi szolgálatát. Csakhogy nem engedte ki a kezéből a Hold utcai gyülekezetet, megtartotta az irodáját, és a háttérből valójában ma is ő irányítja a közösséget. Bár ez nem szabályos, az egyházon belül nem kell tartania semmiféle szankciótól, hiszen a református zsinat lelkészi elnöke, Bogárdi Szabó István régi jó barátja. Sokan úgy tartják, valójában a Szajuz–Balog-tandem (Szajuz: Bogárdi beceneve) közösen irányítja az egyházat, Balog látványos politikai karrierjét pedig mindketten történelmi lehetőségnek tekintik, amely segíthet a reformátusok egykori tekintélyének és befolyásának visszaállításában. (….)
Balog jövőjéről annyit lehet tudni, hogy – ha a lojalitása kitart – Orbán nem fogja megbuktatni. Iványi Gábor szerint arról a vonatról, amelyre Balog fölült, nincs leszállás.
– Legyőzhetetlen számára a hatalom kísértése. Orbán minden őrültségét zokszó nélkül végrehajtja, gondolkodás nélkül követi őt, ha úgy adódik, akár a kárhozatba is. Nagyon fáj, hogy emberminiszterként embertelenségekhez asszisztál. Ami azt jelenti, hogy ő is embertelenné vált.
Orgona
Fotó MTI Szigetváry Zsolt
A korábban Balog Zoltán által vezetett Hold utcai német ajkú református gyülekezet húsvétkor értékes barokk orgonát avathatott a hazai református egyház vezetői és a miniszterelnök jelenlétében. Ilyen értékes műtárgy érkezése szokatlan egy egyházi közösség életében, ahogyan az is, hogy a többnyire százezres-milliós nagyságrendű összegeket kiadó és bevételező Alapítvány a Magyarországi Németajkú Református Gyülekezetért – 2016 májusában kelt közhasznúsági beszámolója szerint – 120 millió forintos támogatást kapott az Erzsébet Utalványforgalmazó Zrt.-től. A 2017-es közhasznúsági beszámoló szerint az alapítvány 116 milliót használt fel ebből a pénzből, amely a szűkszavú magyarázat szerint egyéb célok mellett „lehetővé tette továbbá egy orgonaberuházás megvalósítását”.
könyvelő