Vannak azonban más módok is. Ismert például Bige László története. Ő teljesen a saját erejéből még pár éve az ország második leggazdagabb embere volt, 200 milliárd Ft feletti vagyonával. Most jönnek a NER lovagok. Csányi Sándor OTP-, és Harsányi Zsolt MOL-vezéreknek megtetszett az ultramodern műtrágyagyárrá fejlesztett Szolnoki és Fűzfői Nitrogénművek Zrt. Előbb Csányi résztulajdonos szeretett volna lenni a cégekben, amire Bige nem volt hajlandó. Erre Csányi megvásárolta a műtrágya forgalmazásban egyeduralkodó céget, és nem Bigétől, hanem Csehországból, valamint Ausztriából vette meg igen drágán a műtrágyát. Így Bige nem tudta termékeit értékesíteni. De még ez sem volt elég. A Horvátországban talán még ma is körözött Harsányi Zsolt – akitől Bige a gyárai számára a nyersanyagot vásárolta – felemelte többszörösére a Bigének szállítandó olaj árát. Vagyis teljesen ellehetetlenítették a termelést Bige számára. Bige leállította a szolnoki gyárát, és a másikban is csak minimálisan tud termelni. Vagyona így a 240-ről pár év alatt mára 93 milliárdra csökkent. Ezzel Csányi gyakorlatilag egyeduralkodó lett a magyar piacon a műtrágya forgalmazás terén.
Nagyjából hasonló módon, saját erejéből fejlesztette fel malomipari vállalkozását, a Sikér Zrt-t Blázsik Ferenc. A körülbelül 100 főt foglalkoztató malmaiban Bicskén, Szekszárdon és Érsekvadkerten, valamint a tulajdonában lévő pékségekben további 200 fő munkást is foglalkoztatott. Blázsik malmaiban őrölték meg a magyar termésű gabona 10 százalékát. Még 2011-ben a bicskei malomban csúcstechnológiát vezettek be, a legmodernebb gépsorokkal. Ehhez sajnos hitelt is kellett felvennie. A szekszárdi malom korszerűsítését is elkezdte. De sajnos 2014-ben a Széchenyi bank bedőlése miatt – ahol a korszerűsítéshez szükséges 286 millió EU-s forrást, valamint saját, a beruházásra fordítandó további 464 millió Ft-ját tartotta – az egészet elvesztette. Talpraállásához azonban furcsa mód egyetlen banktól se kapott kölcsönt(??) Annak ellenére nem, hogy fennállása óta sosem volt problémája a hitelek törlesztésével. Így az 1100 millióra becsült bicskei gyárát próbálta eladni. Azonban 2017-ben még a második próbálkozásra, 900 millióért se tudta értékesíteni. Végül majdnem negyedáron, 300 millióért került eladásra. És ki vette meg? Nem más, mint Mészáros Lőrinc és feleségének közös cége. A Mészáros birodalomra gondolva (32 000 hektár föld) felmerül az emberben, hogy a Felcsút melletti Bicskén működő malom – ahol naponta 250 tonna (!) lisztet tudnak előállítani – szemet szúrt a stróman Mészáros Lőrincnek (és főnökének?), és így semmizték ki az önszorgalmából és tehetségéből felemelkedett Blázsik Ferencet, ezzel a módszerrel jutottak egy korszerű, igen nagy teljesítményű, bejáratott, működő malomhoz.
Nem a fenti utakat választotta Töröcskei István, aki hosszú évekig a legmagasabb körökben mozogva jelentős tisztségeket töltött be, és mondhatni tiszta kézzel végezte munkáját. Végül a már említett Széchenyi Bank vezetője és 51 %-kal többségi tulajdonosa lett, a maradék 49 % a Nemzetgazdasági Minisztériumon keresztül állami tulajdonban volt. Banktulajdonosként aztán kezdődtek a különleges – de valójában nagyon is átlátszó – tranzakciók. Töröcskeiék nagyösszegű hiteleket helyeztek ki olyan cégeknek is, amelyek egyébként vagyonuk alapján nem is kaphattak volna kölcsönt. Ezeket az összegeket két részletben hamarosan visszautalták fiktív cégeken keresztül Töröcskei és felesége által létrehozott számlákra. Magyarán a banktulajdonos a bankjának pénzét fokozatosan a saját bankszámlájára utaltatta át. Végül a bank vesztesége meghaladta a hatmilliárd Ft-ot. A történethez tartozik, hogy a korábbi bankvezetők már hasonló „műveleteket” végrehajtottak a Széchenyi Banknál. Az MNB kötelezte volna Töröcskeit, hogy emelje meg 9 milliárddal a bank alaptőkéjét, ezt azonban Töröcskei nem tudta teljesíteni. Így 2015. augusztusában a bank végleg felszámolásra került. A NER működésére jellemző, hogy egy nappal a bank bezárása előtt felemelték a kivehető összeg nagyságát és így egyes bennfentesek a teljes pénzüket felvehették. (Mint ismeretes az Országos Betétbiztosítási Alap 30 millió Ft-ig vállal garanciát, visszafizetést a bank bedőlése esetén). 2015 után semmi nem történt, Töröcskeiék élték világukat. Aztán teljesen váratlanul idén júniusban megtörténtek a letartóztatások 9 gyanúsítottat vettek őrizetbe, köztük a fővádlottat Töröcskeit is.
Úgy tűnik, akik saját szakállukra lopják az állami vagyont azok kezét mégis elengedi Orbán, mivel az állam vesztesége is meghaladta a 3 milliárd Ft-ot, vagyis nemcsak a sok kisebb befektető pénze veszett oda.
Baky Miklós