A Visegrádi Négyeken kívül (Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország) létezik 2015-től egy slavkovi hármas szövetség is, melynek tagjai Ausztria, Csehország és Szlovákia.
Igen, ezt a szövetséget megalakulása óta kíséri az a gyanú, hogy az Európai Unión belül a V4-ek vetélytársaként akar fellépni. Szembetűnő ugyanis Csehország és Szlovákia mindkét szövetség tagja, és az is világosan látszik, hogy Csehország és Szlovákia az Európai Unió magja felé húz. Ezt demonstrálta a nemrégiben Salzburgban lefolytatott tárgyalás, ahol Csehország Bohuslav Sobotka, valamint Szlovákia Robert Fico miniszterelnökökkel képviseltette magát.
A megbeszéléseken az Uniós irányelvekről esett szó, és persze Macron francia köztársasági elnök sem a negyvenmilliós lakosú Lengyelországgal, sem pedig a tízmillió lelket számláló Magyarországgal tüntetőleg nem tárgyalt.
Salzburgban a tárgyaló felek leszögezték, hogy az európai szabadelvűség nem arra szolgál, hogy a tagállamok visszaéljenek vele. Sok megfigyelő már úgy értékeli a helyzetet, hogy az Európai Unió kétsebességűvé vált, és e mentén egy régi és egy új részre szakadt szét az Unió. Macron a román elnökkel és kormányfővel, és a bolgár miniszterelnökkel is tárgyalt később. Ez azt jelenti, hogy Budapest és Varsó mindinkább elszigetelődik az EU-n belül a renitens viselkedésükkel az európai alaptörvények megsértésével, és az úgynevezett kettős beszéddel.
Ugyanis kell az Európai Unió pénze, de az elveivel mindkét tagállam szembemegy, nevezetesen az Európai Unió alapgondolatával, az emberek, az eszmék és a tőke Unión belüli szabad áramlásával, nem beszélve az Európai Unió számára nagy kihívást jelentő migráns-kérdés, azaz a kötelező kvóta menekült befogadásának elutasításáról.
Lengyelország mindig is tartott az orosz birodalomtól, Orbán Viktor viszont rendszeresen „flörtöl” Putyinnal, és Keletre nyit.
Nem nehéz megjósolni, hogy Lengyelország és Magyarország is a fentebb említett okok miatt lassan szembe kerül egymással a V4-eken belül, nem beszélve az Európai Unióval.
Bakonyiné Soós Magda