Az is elgondolkodtató, hogy miért éppen a koronavírus-járvány közepén kell a választójogi törvényt átírni, módosítani. Ennek egy oka lehet, hogy a Fidesz rendkívüli módon fél a 2022-es parlamenti választásoktól, meg ezáltal el tudja terelni a figyelmet a kormányzat nem átgondolt, kapkodó védekezéséről a járvánnyal kapcsolatban.
Időközben az ellenzéki pártok Kövér László házelnök minősíthetetlen szavaira, otthagyták a házbizottságot. Kövér László azt találta akkor mondani többek között, hogy: „ellenzéki moslékkoalíció”.
Azt, amit a magyar kormány művel, már régen azt indokolná, hogy nemcsak a házbizottságot kellene otthagyni, hanem a teljes ellenzéknek ki kellene vonulnia a magyar parlamentből. Világossá téve azt, hogy ő, mármint az ellenzék nem legitimálhatja a kormánypárti parlamenti kétharmadot, s annak hazugságait sem itthon, Magyarországon, sem az Unió felé.
Példaként említhetjük Gulyás Gergely kancelláriaminiszter kormányinfón elhangzott nyilatkozatát: „Az országgyűlés világosan megszabta azokat a feltételeket, amelyek alapján a kormány nem írhatja alá a költségvetési megállapodást, azaz azt a javaslatot, ami a német elnökség nyomására az asztalon van. Ha ezen nem változtatnak, akkor a magyar kormány vélhetőleg vétózni fog!”
Amire szeretnénk emlékeztetni, hogy Orbán Viktor emlékezetes „felhatalmazását” nem a magyar parlament szavazta meg, hanem a tisztelt ház kormánypárti többsége, azaz a százharminchárom bátor(?) kormánypárti képviselő!
A jogállami feltételek szigorításához az Európai Parlament elsöprő többsége ragaszkodott, nem pedig a mostani elnökséget betöltő Németország.
A magyar kormány hónapok óta ezzel a vétóval próbál zsarolni, amivel nemcsak a következő hétéves költségvetést torpedózná meg, hanem azt is, hogy a Covid koronavírus-járvány sújtotta déli országok, de persze Magyarország is egy nélkülözhetetlen támogatáshoz jusson.
Vétó esetén a magyar és a lengyel kormány teljesen elszigetelődne az Unióban. Az sem magyarázható meg, hogy miért csak ez a két ország tiltakozik a jogállami kritériumok ellen, hiszen a többi huszonöt ország vonatkozásában is vizsgálják majd a jogállami feltételeket.
A vétó hatására, ha nem történik kompromisszum, a saját kitaszítottságunkat mozdítjuk elő az Európai Unióból, és az ország páriasorsra juthatna.
Kimondhatjuk, a vétóval választóvonalhoz érkezett az ország, de a magyar ellenzék is.
Bakonyiné Soós Magda