„Vannak, akik jól fekszenek, de rosszul alszanak, én rosszul fekszem, de jól alszom – a mondást egy, politikai okokból a múlt rendszerben bebörtönzött paptól hallottam. Nem tudom, hogy azok a politikai helyezkedésben mindenki másnál jobban teljesítő, üzletembernek mondott kormánykegyencek, akikről e heti címlap sztorink szól, éjszakánként álmatlanul forgolódnak-e?
Afelől viszont semmi kétség, hogy az állami milliárdokból megmentett, majd haveri kézbe átjátszott, újabban a kormánypárti média felvásárlásoknál házipénztárként használt MKB körül sertepertélők nem briliáns elméjüknek köszönhetik a boldogulásukat. De nemcsak a Mészáros-klán tagjai, vagy a Matolcsy rokonok köszönhetik sikerüket a Nagy Vezérhez fűződő kapcsolatuknak. A paksi bővítésből a miniszterelnök édesapja és testvérei is busás hasznot húznak – derül ki Gazdaság rovatunk Vasakarat című írásából.
Akik a korszellemmel kötnek házasságot, hamar megözvegyülnek – legalább is a népi bölcsesség szerint. Egyelőre úgy fest ugyanis, hogy a populista politika, amely Orbánt és társait is oly kiváltságos helyzetbe röpítette, hogy még az országban dúló Fideszes szabadrablásnak sincs, aki megálljt parancsolhatna, egész Európában fertőz. Ennek a kézzelfogható jeleit Világ rovatunk összegzi, azt a konklúziót szűrve le, hogy bár a populizmusnak sokféle faja létezik, általános jellemzője, hogy követői a világot két homogén, egymással kibékíthetetlen ellentétben álló csoportra osztják fel. Ezt teszi Orbán is, amikor az Európai Uniót kvázi elsőszámú ellenségnek tünteti fel, nem értve meg – amiről Lengyel László esszéje szól – az európai változások lényegét. (….)
A magyarok többsége – a kormány legnagyobb bánatára – az Európai Unión belül képzeli el hazája jövőjét. Nem pedig olyan világban, ahol, mint Kínában, 97 hatóság adatainak összegzésével minden egyes polgárról 5198 információt összegez a „társadalmi tisztesség rendszere”, amelynek alapjait most készül lerakni a magyar kormány…”
A felvezető cikkből is látszik, hogy Magyarországot sokféle probléma jellemzi napjainkban, hiszen ide tartozik kevesek soha nem látott meggazdagodása, az európai felzárkózási pénzek - korrupció útján történő – lenyúlása, de az is, hogy olyan, a magyar polgárokat megfigyelő általános rendszert kíván a kormány megvalósítani, mely inkább a totalitárius egypárti féldiktatúrákra jellemző. Ezek után felvetődhet a kérdés, mi jöhet még itt, ha a Fidesz 2018-ban is hatalmon marad?
ábrahám