Egy sajtótájékoztatón egy német újságíró felvetette Orbán Viktornak, hogy a Soros-Juncker kampány, amely az óriásplakátokon történik még az ország legkisebb falujában is, antiszemita jellegű.
Orbán erre azt válaszolta, hogy ez nem így van, mert ez egy tájékoztató kampány. Arról már nem beszélt, hogy mitől lenne tájékoztató, amikor csak azt írták a plakátra, hogy „Önnek is joga van tudni, hogy mire készül Brüsszel!”
Soros György ugyanakkor nem tagja az Európai Parlamentnek, és nem is európai tisztségviselő. Ő egy magyar, zsidó származású bankár üzletember, aki külföldön él, közelebb van már a kilencvenhez, mint a nyolcvan évéhez.
Soros György arról híres egyébként, hogy támogat bizonyos civil szervezeteket, sőt a rendszerváltás tájékán, 1990. körül Orbán Viktor külföldi tanulmányait is segítette az úgynevezett Soros ösztöndíjjal.
A plakát antiszemita jellege abban mutatkozik, hogy Soros György van a plakáton, mint közellenség, mely megvető indulatokat vált ki az egyszerű, tájékozatlan emberekből, mivel köztudottan Soros György pénzember, gazdag, és ráadásul még zsidó is. Ugyanakkor Magyarországon óriási a szegénység, mert alacsonyak a fizetések, és az élelmiszerárak is elszabadultak.
Emlékezhetünk a II. Világháború Holokausztjára, amikor ugyanezekre az indulatokra építve deportálták a zsidókat, a másképp gondolkodókat, a romákat, sőt a hadifoglyokat is, a megsemmisítő koncentrációs táborokba.
Nem jó dolog a XXI. században ilyen indulatokat feleslegesen gerjeszteni. Orbán Viktor gyorsan ki is utazott Izraelbe, mutatván azt, hogy ő nem antiszemita, mert leül egy tárgyalóasztalhoz Benjámin Netanjáhuval, az izraeli állam vezetőjével.
De persze ezzel nem lehet meg nem történtté tenni ezt a személyeskedő, gyűlöletkeltő óriásplakátozást, mely, mint tudjuk Európa-szerte kiverte a biztosítékot még Orbán Viktor Európai Néppártjában is.
Az is elgondolkodtató, hogy Orbán Viktor azt a jótevőjét állítja a gyűlölet célkeresztjébe, aki őt kitaníttatta, és azt remélte tőle, hogy Magyarországon megvalósítja az igazi nyugati típusú demokráciát a rendszerváltást követően, a korábbi egypártrendszer helyett.
De, mint tudjuk, itt nem nyugati típusú demokrácia született Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt, hanem az illiberális demokrácia, mely sok vonásában nagyon hasonlít a rendszerváltás előtti egypártrendszerre, mely ellen akkoriban még Orbán Viktor is küzdött.
Így múlik el a világ dicsősége, így lett a rendszerváltásból illiberális demokrácia, mely a valódi demokrácia ismérveit, a parlamentet, az ügyészséget, a többpártrendszert csak biodíszletül használja.
Kocinkó