Németország fejlődését nagyban elősegítette a korábbi évtizedekben az, hogy rengeteg török vendégmunkás vállalt munkát Németországban, az EU szívében.
Arra is emlékszünk, hogy az iszlám többségi vallású Törökország nem úgynevezett iszlám állam, hanem már korábban szétválasztották az iszlámot az államtól, még Kemál Attatürk, a törökök atyja révén.
Szó volt arról is egészen a legutóbbi időkig, hogy Törökország felvételt nyer majd az EU-ba. Törökország egy fejlett állam, gazdaságilag és katonailag is, persze stratégiai elhelyezkedése sem utolsó, hiszen ott van Európa kapujában, és a Boszporuszon keresztül a Fekete tengerről kijuthat a Földközi tengerre is. Fölötte meg ott találjuk Ukrajnát és Oroszországot.
A legutóbbi török belpolitikai fejlemények, azaz Erdogan elnök autokráciája szinte kizárja azt, hogy Törökország mostanában az EU tagja legyen. Megsértik az emberi jogokat, a sajtószabadságot, és tömegesen tartóztatnak le politikai meggyőződésük miatt válogatás nélkül tisztviselőket, tanárokat, orvosokat, sőt katonákat is. Egy tekintélyes német magazin ezért úgy ítéli meg, hogy az Európai Uniónak meg kellene szakítani a belépési tárgyalásokat Ankarával, hiszen Erdogan elnök a halálbüntetés visszaállítását is szorgalmazza, mely köztudottan az Európai Unióban tilos.
Veszélyes a török példa, hiszen nálunk, magyaroknál, de még a lengyeleknél is olyan tekintélyelvű politikusok vannak most hatalmon, akik formálisan Erdogan, de még Putyin politikáját is követik. Ha az EU most térdre borul például Törökország előtt, vagy tovább engedi a „nemzeti” politizálást a lengyeleknek és nekünk, akkor veszélyes ügybe keveredik, és saját politikai hitelességét is hátba támadná. Ezért szerintem nyíltan ki kellene mondani Törökország felé, hogy a csatlakozási tárgyalásoknak ilyen török belpolitikával jó ideig semmi esélye sincs, mely figyelmeztetésből kellene, hogy a magyar és a lengyel vezetés is közvetve tanuljon.
Csak így lehet megakadályozni az Unió szétesését, melynek szerintem nagy jövője van, pláne úgy, hogy a francia elnökválasztást nem a szélsőjobboldal nyerte. A francia-német tengely, mely a kibékülésen alapult, működik, az angol brexit ellenére is. Tudjuk mit jelentett a XX. században az, hogy Európában a nemzetállamok nem fogtak össze, hanem egymásnak estek, hódító szándékkal. Ennek volt következménye az I. és a II. Világháború, mely Európát felperzselt, kivéreztetett földdé tette egyenlővé.
Soha többé háborút Európában, az öreg kontinensre ráférne már egy békés évszázad, a XXI.
egy nyugdíjas olvasójuk
név és cím a szerkesztőségben