Gazdasági kihatása soha nem látott nagyságúvá is dagadhat, túl a több ezres halálozási arányszámon és ki tudja meddig növekedhetnek a számok. Az eddigi ismeretek szerint a hatvan év felettiek a fokozottabban veszélyeztetettebbek.
Nem lebecsülve a koronavírust, de néhány számadatot feltétlenül meg kell említeni a járvány kapcsán. Tudjuk jól, hogy a tények makacs dolgok, ezért nem célom, hogy negligáljam a jelenlegi vírust és annak következményeit.
Jó száz évvel ezelőtt, konkrétan az I. Világháború befejeződésekor, 1918-1919-ben ütötte fel a fejét az emberiség történetének legsúlyosabb járványa, a spanyolnátha. Becsült adatok szerint egy év leforgása alatt 25-50 millió közé volt tehető az áldozatok száma világviszonylatban. Borúlátóbbak szerint a szám inkább hetven millió, hiszen csupán Indiában tizenhét millióan halhattak meg, legalább is az 1921-es népszámlálás adataiból következtetve.
Az USA-ból behurcolt nyavalya több hullámban támadt, és a harctéren, a lövészárkokban, összezsúfolt katonák között pusztított. Ez terjed át a polgári lakosságra ez a rendkívül agresszív vírus.
Így a véresen brutális első világháború, az összes csatájával együtt nem szedett annyi áldozatot, mint egy év alatt a „spanyolnátha”.
A háború számlájára valamivel több, mint tíz millió élet írható. Feltétlenül meg kell említeni, hogy áldozatok között nagyon sok neves és ismert személy is van. Ady Endre, Kaffka Margit (és kisfia), vagy IV. Károly magyar király is e vészbe halt bele.
Külföldi művészek közül Apollinaire neve kiemelendő, vagy az osztrák festők triumvirátusából Egon Schiele (állapotos felesége), és Gustav Klimt agyvérzése is lehet, hogy a kór számlájára írandó.
A fenti, borzasztó tények ismeretében fokozott figyelmet kell fordítani mindenkinek a kór megelőzésére. Tudjuk az ismert Szabó Dezsői gondolatot, amely szerint „minden magyar felelős minden magyarért.”
Azóta már többfajta vírus is pusztított, mint a sertésinfluenza, vagy a madárinfluenza. Az altípusoknak se szeri, se száma. Vigyázni kell, mert globalizált világunkban az érintkezések üteme magas és a hosszú lappangási idő miatt akaratlanul is továbbíthatunk vírusokat.
Minden olvasónak vírusmentes időszakot kívánok!
Révay György