Pár éve a helyiek elhatározták, hogy megmentik, s kulturális központot alakítanak ki benne. Az épületben lesz színházterem, kiállítóterem, klubszobák, több szinten, mintegy 1000 négyzetméteren, de mellé szabadtérit is szeretnének. A dolog komolyságát jelzi, hogy most szeptember végén a létesítmény alapkövét is letették, indul a több százmilliós beruházás. Ilyen örömteli hírt hallhattunk az elmúlt évtizedekben, kastélyok, laktanyák, zsinagógák stb. újultak meg hasonlóképpen.
Az sem számít nagy meglepetésnek, hogy mindez Nyírábránynál, a román oldalon, Érmihályfalván történik.
Ennyit a monumentális épületről, az építtető család története viszont izgalmasabb, mi több felemelő, mondhatjuk, hogy a lisztesmolnártól röpít egyenesen a svéd akadémiáig. Az érmihályfalvi malom-, és annak családi vonatkozásáról a Maszol.ro hírportál tudósít.
Az alapító Glück Benő, aki 1900-ban, 29 évesen telepedett itt le, feleségéről, Horovitz Gizelláról nevezte el a malmot.
Az ortodox zsidó család a közösség megbecsült tagja volt, melynek sorsát a 2. világháború pecsételte meg. A család egy részét deportálták, de többen időben útra kelve, Kanadában, illetve az USA-ban leltek menedékre.
Ennek a családnak az egyenesági leszármazottja az idei irodalmi Nobel díjas Louise Elisabeth Glück költő, aki a Yale egyetem tanára.
A polgármester a kapcsolat felvételét tervezi, meghívnák a kultúrközpont avatásra, sőt róla szeretnék azt elnevezni.
Igazi magyar történet: tragédiákkal övezett, szívet-lelket gyönyörködtető befejezéssel!
Körtvélyesi László