A korrupció sem jelentős – nyilatkozta a miniszterelnök -, hiszen ennek fényes bizonyítéka az, hogy jól megy a gazdaság. Ha a korrupció túl nagy lenne – érvel ő -, akkor a gazdaság nem lenne ilyen jó állapotban, mint most.
Csak azt felejtette el hozzátenni, hogy amióta az Európai Uniónak tagja vagyunk, 2004. óta, tizenegyezer milliárd forint EU-támogatást kapott Magyarország. Aztán meg az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a magyar gazdaságot, mint tartóoszlopok, elsősorban német tulajdonú autógyárak tartják fenn, meg különféle elektronikai – szintén külföldi tulajdonú – cégek. Az olcsó munkaerő miatt települtek meg hazánkban, mely munkaerő annak ellenére, hogy szakképzett, csak harmadát-negyedét kapja annak, amit például Németországban egy hasonló képzettségű dolgozó megkereshet.
A mostani Audi gyár dolgozóinak sztrájkja éppen ezért volt sikeres, mert annak ellenére, hogy 18 %-os rendkívüli béremelést kaptak a dolgozók, még mindig felét-harmadát keresik annak, mint a németországi munkavállalók. Volt tehát miből bért fejleszteni a tőkés tulajdonosoknak.
A miniszterelnök azt is kijelentette, hogy zéró tolerancia van a korrupció tekintetében. Feltehető a kérdés, hogy kivel szemben? Mert az EU-s pénzek lenyúlása a NER-lovagok részéről látványosan történik, igaz, ehhez törvényi háttér is tartozik. Mert Magyarországon a törvény mostanság a törvénytelenség leplezésére szolgál.
Az EU-s pénzek be vannak csatornázva – nem kell nekünk, magyaroknak Európai Ügyészség – azért, hogy a támogatási pénzek feltűnésmentesen megfelelő zsebekbe csordogáljanak. Fűnek-fának osztogatják a sport TAO-milliárdokat, amely, mint köztudott nem kerül befizetésre, mint adó a központi költségvetésbe az adakozó cégek részéről. Ezt viszont így a mi zsebünkből lopják ki.
A közbeszerzések túlárazási technikája is a lenyúlást szolgálja. Folytathatnánk természetesen a felsorolást, például a letelepedési kötvényekkel, ahol a vezérlőelv az, hogy a gazdag migráns a jó migráns, a szegény migránst meg egyáltalán nem engedjük be az országba. Igaz, hogy ezek a szegény migránsok nem Magyarországra igyekeznek, hanem Európa boldogabb részébe, így Németországba, Franciaországba, persze még Spanyolországba és Olaszországba is.
Visszatérve a gazdaságra, Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette azt is, hogy a politika nem foglalkozik üzleti ügyekkel (Sic!).
Az igazság ezzel szemben az, hogy független felmérések során kiderült, hogy az EU-ban korrupció tekintetében alulról a harmadik helyet foglaljuk el, hiszen csak már Görögország és Bulgária van mögöttünk. Nem kellene mégis csak foglalkozni a korrupcióval ilyen szégyenlista kapcsán?!
Aztán az unortodox gazdaságban, mely az illiberális „demokrácia” terméke, folyik az államosítás, melynek kapcsán minden nemzetivé válik. Így a trafikok, a hulladék- és szemétgyűjtő cégek, a bankok, de még a kaszinók is.
Az egésznek a veszélye az, hogy ezek a támogatást lenyúló vállalkozások egy igazi szabadpiaci versenyben nem tudnának megélni, elsodorná őket az élet és a verseny.
Lánczi András a Századvég egyik gondolkodója mondta, hogy amit a közbeszéd korrupciónak nevez, az a Fidesz legfőbb politikája!
Pedig Lánczi Andrást igazán nem lehet megvádolni azzal, hogy ő kormányellenes lenne, csak kimondta az igazságot.
Nekem meg Ferenc József szavai jutnak az eszembe a mai Magyarországról, aki még az I. Világháború előtt az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodójaként kijelentette: „Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve!” Ezt a mondást az I. Világháború világégése követte, és az isten óvjon meg bennünket attól, hogy a mostani hatalom elégedettsége is egy szörnyű gazdasági válságba, vagy világégésbe torkolljék.
Grafika: Transparency International
ábrahám