booked.net

Hírdetés

Olvasói levél: Orbán vétójáról

2021. január 13., szerda 18:12

Az alapítók 1957-ben aláírták a Római Szerződést és ezzel létrejött az Európai Gazdasági Közösség, más néven a közös piac. Amikor az alapítók megfogalmazták a működés alapszabályait, törvényeit, nem gondoltak arra, hogy a tagállamok bővítése során majd lesznek olyan államvezetők, akik a lehetőségeket kihasználva a saját magánérdekeik céljaira is felhasználhatják a szervezetet. A nyugateurópai államok és vezetőik 250 éves demokráciában élnek, ezért sok mindent természetesnek vettek és vesznek, például azt, hogy a kormányok és vezetőik nyilvánvalónak tartják, hogy a demokrácia, a jogállamiság, a törvényesség betartása rájuk is vonatkozik, nemcsak az országuk népére.

Vagy, hogy a kétharmados parlamenti győzelem esetén az alkotmányukban lefektetett törvényeket a saját kényük és kedvük szerint alakítgathatják, kilenc év alatt akár tízszer is, mint ahogy nálunk történik. Hogy a kormányok működését ellenőrző és féken tartó szervezeteket kiiktatják, azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróságba, az Alkotmánybíróságba és a Legfőbb Ügyészség vezetésébe saját embereiket rakva megszüntetik a más országokban alapvető fontosságú fékek és ellensúlyok rendszerét. A jogállamiság elve ott is sérült nálunk, amikor a kétharmadra hivatkozva visszaható törvényeket is hoztak.

Az Unió kormányfői már évek óta egyre jobban látják, a magyar kormány sokszor nem tartja be a legalapvetőbb demokratikus szabályokat sem. Ezért alkalmazták hazánkra a 7-es cikkelyt, ami esetleg a kizáráshoz is vezethet. Az is nagyon nem tetszik az országok vezetőinek, hogy a kapott EU-s pénzeket a kormányunk csak egy szűk kör részére osztja el. A haverok és a rokonság kap szinte mindenre lehetőséget és pénzt, amit aztán sokszor csak hasznavehetetlen „látványberuházásokra” költenek. Így a pénzeket a NER lovagok a beruházásokon kényük- kedvük szerint használják fel, és hihetetlen haszonra tesznek szert.

Az alapítók az Unió szabályai közé felvették például az államvezetők vétójának lehetőségét, amennyiben olyan törvényt hozna az államfők közössége, ami akár egyetlen országnak is súlyosan sérti az alapjogait, akkor az tiltakozhasson, és ezzel a törvény ne léphessen érvénybe. Kormányunk vezetőinek nagyon nem tetszett, amikor a magyar ellenzéki EU-s parlamenti képviselők szorgalmazták, az EU-tól kapott pénzek jelentős részét ne a kormányunknak adják, hanem az önkormányzatok, civil szervezetek pályázhassanak rá, mivel így oda jutna a pénz, ahol valóban szükség van rá, és az elosztás és felhasználás is átláthatóbb lenne. Ezt Orbán Viktor már nem bírta elviselni, és bejelentette, meg fogja vétózni a tagországok részére juttatandó pénzek kiosztását, ha számonkérik rajta a jogállamiság sérülését. Ezt az összeget minden tagállam megkapná és a vírusjárvány miatti veszteségek, kiadások fedezésére fordíthatnák a tagállamok.  Orbán bejelentése nagy felháborodást keltett a tagországok vezetői körében. Különösen azért, mert Orbán megnyerte a lengyel kormány vezetőjét is, így együtt jelentették be a vétó szándékukat.  Magyarul, ha az EU-s pénzek elosztásánál figyelembe veszik a magyar jogállamiság sérülését, és így kevesebb pénzt kapna a magyar állam, akkor inkább senki se kaphasson pénzt. Ez a vétó hazánk számára is többmilliárd euró elvesztését jelentette volna. Ezt a pénzt persze Orbán se akarta elveszteni. A vétó december 10-11-i Uniós kormányfői gyűlésen hangzott volna el hivatalosan, és lépett volna érvénybe. Háromszor is tárgyalt ezért Orbán a lengyel államfővel a 10-e előtti napokban, hogy mégse mondjanak vétót. Mintha csak gyerekes ijesztgetés lett volna a korábbi bejelentésük.

Nem tudhatjuk, mekkora kárt okozott hazánk megítélésén ez a mostani vétó-cirkusz. A nyugati átlagember nem tudja elképzelni sem, miért lehet a magyar emberek szemében népszerű az a kormány, amely semmibe veszi a demokratikus játékszabályokat, amelyik ellehetetleníti, sőt felszámolja sorra a még meglévő ellenzéki médiumokat, hogy csak az orbáni hazugságok juthassanak el a vidéki egyszerűbb emberekhez. Elképzelni se tudják, hogyan lehet úgy élni, hogy az emberek nem mondhatják meg a véleményüket, mert féltik az állásukat a megélhetésüket. És micsoda állam az, ahol a tájékoztatás szabadságáról nem lehet beszélni, mert a kormányzat sorozatosan letiltja a kórház- és iskolaigazgatók, a szociális intézmények vezetőinek megnyilatkozását az intézményük állapotáról, munkájáról.

Nemzeti tragédiánk Orbán felismerése, hogy minél nagyobb nyomorban tartja az alsóbb néprétegeket, annál olcsóbban vásárolhatja meg a szavazataikat a következő választásokon. Hosszú évekig azzal vigasztalhattuk magunkat, hogy Erdélyben, vagyis Romániában még mindig sokkal rosszabbul élnek az emberek, mint nálunk. Ez mára már nem igaz. Romániában 2020 szeptemberétől a legalacsonyabb nyugdíj összege – forintra átszámolva – 128 ezer Ft, míg nálunk 2009 óta ez az érték a szégyenletesen alacsony 28500 forint! Bár ezt viszonylag kevesen kapják, de százezrek tengődnek 60-80 ezer forintból. Ez pedig mára a napi élelemre is csak szűkösen elég, a téli tüzelőre pedig már alig- alig juthat belőle. Ennek következménye, hogy minden télen 100-200 között van a saját fűtetlen lakásában megfagyott idős emberek száma. Ezt se tudják nyugaton ésszel felfogni, hogy ilyen létezhet!

Ezért ítélik el nyugaton immár egyre többen az egész magyar népet, és nem csak Orbánt, mert engedjük ezt a képmutató és rosszindulatú embert rajtunk uralkodni, és nem váltottuk le se 2014-ben, se 2018-ban.

Baky Miklós

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva