A híradások szerint a németektől modern Leopard 2 A4 HU harckocsikat importál, illetve bérel Magyarország.
Az első magyar felségjelzést a tatai alakulat, valamint az ott működő XI. Harckocsi Zászlóalja címereit Lőrincz Gábor dandártábornok helyezte el, a már ideérkezett harckocsik egyikére. A tankokat Bajorországban gyártják.
A magyar honvédség korábban a szovjet gyártmányú T-72-es harckocsikkal volt felszerelve, de mivel a német harckocsik sokkal modernebbek, ezért azok kiképzéséhez huszonhét hónapos logisztikai és alapkiképzési támogatást vásárolt a magyar fél a németektől.
Az új gyártású Leopard típusú harckocsikból összesen 44 db-ot rendelt Magyarország, melyeket 2023-2025-ben szállít le a német gyártó. Ezek a Leopard típusú harckocsik tulajdonképpen a II. világháborús Tigris elnevezésű óriás páncélosok továbbfejlesztett változata.
Emlékszem, annakidején Hitler a végső győzelem eléréséhez egyre nagyobb tankokat álmodott meg, melyet az akkori gyártók kritika nélkül végre is hajtottak, annak ellenére, hogy ezeknek a tankoknak a terepjáró képessége és mozgékonysága elmaradt az akkori kor kisebb méretű tankjaihoz képest.
A II. Világháborút Németország elveszítette, mert a mozgékonyabb, és jóval nagyobb darabszámban legyártott szovjet T-34-esek, és az amerikai Sherman-tankok felülkerekedtek a behemót Tigris-tankokon. A II. Világháború legnagyobb tankcsatája, a kurszki bizonyítja ezt, hogy a T-34-esek számbeli fölényüket kihasználva, térdre kényszerítették az óriási tűzerejű, de kevésbé mozgékony Tigriseket.
De, most nemcsak tankokat vásárolunk a németektől, hanem huszonnégy darab önjáró tüzérségi eszközt, tarackágyút is.
De nemcsak a németeket tüntettük ki harcászati megrendelésekkel, hanem Törökországból 4x4-es terepjáró harci járművek érkeznek Magyarországra, valamint kézi fegyverek gyártásában is kooperálunk a törökökkel.
Ezzel párhuzamosan folytatódik az Airbus, többcélúan felhasználható helikopterek leszállítása is. Ezen túlmenően a katonák egyéni felszereléseit is modernizálják a digitális katonai program részeként.
Ezekről szól a híradás, mely már egy egész magyar hadsereg fegyvernemeinek modernizálását jelenti.
Azt tudjuk, hogy a NATO-tagság eleve kötelez bennünket arra, hogy a nemzeti össztermék (GDP) 2 %-át katonai célokra kell fordítani. Ezt eddig nem tettük, de most aztán – úgy tűnik – túl is teljesítjük, bár a költségekről eddig nem jelent meg érdemi tájékoztatás.
Persze azóta sem világos, hogy ez a nagy fegyveres készülődés mely ország ellenében történik, mert a vásárolt harci eszközök kifejezetten támadó célt szolgálnak. Arra már gondolni sem merek, hogy ez a nagy fegyverkezés a 2022-es parlamenti választások miatt történik.
Az idő persze majd eldönti a kérdést, addig is a magyarországi utak rongálására kiválóan meg fognak felelni ezek a behemót harci erődként szolgáló Leopard 2-es harckocsik, a koronavírus-járvány védekezésről már nem is beszélve…
egy nyugdíjas olvasójuk
név és cím a szerkesztőségben