booked.net

Hírdetés

Olvasói levél: A dohányüzlet

2020. oktober 23., péntek 17:42

2013-ban a kormány döntése alapján – egyhónapos kiárusítás engedélyezése után – megszüntették az összes trafikot és az élelmiszer boltokban, az áruházakban a dohánytermékek árusítását. Dohánytermékeket ezek után csak és kizárólag a néhány kiválasztott személy árulhat a „Nemzeti Dohánybolt”-okban. A döntés nyomán számtalan trafikos vesztette el megélhetési forrását, kenyerét, de igen sok élelmiszer kiskereskedő is tönkrement.

Kőrösön a központban lévő trafik vezetője szerencsés volt, mert már elérte a nyugdíj korhatárt, és nyugdíjazását kérhette. Én még emlékszem rá, amikor 1948-49-ben egy-egy kereskedőnél megjelent két személy egy rendőr kíséretében, és felszólították az üzlet tulajdonosát, hagyja el az üzletét. Még az utcai kabátját se engedték, hogy felvegye. 2013-ban annyit változott a módszer, hogy egy hónap kiürítést engedélyeztek. Az új boltosok a „Nemzeti” címer kiszögelésével általában igen gyors gazdagodáshoz jutottak, mivel egy-egy nagyobb helységben akár ötször kevesebb új bolt árusíthatott. Korábbi KSH adatok szerint egy-egy nagyobb város forgalmasabb helyén akár havi 9 millió forint tiszta nyereséget is elérhettek az „Nemzetik”. Nagykőrösön nem valószínű ekkora haszon, márcsak azért sem, mert közben hiába emelkedett több alkalommal is a dohánytermékek ára, a központi elosztó cég tett róla, hogy csak az ő nyeresége nőjön.

A 2013-ban hozott dohány-törvény megalkotását Lázár János akkori kancellária miniszter irányította és a hódmezővásárhelyi Sánta János számítógépén íródott, legalábbis annak egyik változata. A Sánta család 51 %-os tulajdonjoggal rendelkezik az Országos Dohányboltellátó Kft-ben. Ez a Kft megalakulása (2015.) óta állami koncesszióban működik, ami azt jelenti, hogy a nyereségéből évente bizonyos százalékot az államnak köteles befizetni. Az állami koncesszió szövege alapján az összes trafik dohány beszállítását egyedül csak ő végezheti. Eddig a dohánygyáraink és a dohány külkereskedők külön-külön szállítottak, és ennek megfelelően a nyereség is megoszlott köztük. Most az egyetlen cég kezében van minden, és az elmúlt négy évben például összesen 2 milliárdot fizetett be az államnak, miközben Sántáék 14,1 milliárd forint osztalékot osztottak ki a résztulajdonosok között. (Az említett 51 százalék a Sánta családnak jutott). Természetesen Lázár János is részesült a 14 milliárdból. A dolog pikantériája, hogy időközben Orbán leváltotta Lázárt a kancellária miniszteri posztról, és helyette kinevezte 2018-ban a „nemdohányzók védelméért felelős” miniszteri biztosnak. Így elvileg azért kell, hogy „küzdjön”, hogy minél kevesebb osztalékban részesüljön a Dohányboltellátó óriási nyereségéből. A Dohányboltellátó bruttó árbevétele brutálisan nagy összeg, 2019-ben például 671 milliárd forint volt. A 2016. évi 517 milliárd növekedett fokozatosan ennyire az eltelt 3 év alatt. Ebből osztozott tehát a Dohányboltellátó és az állam. 14 milliárd a Sántáéknak és társaiknak, 2 milliárd pedig az államnak. Hogy a nyereség ne tűnjön olyan nagynak, Sántáék öt kft-t és egy Zrt-t is létrehoztak. Így eloszlik a 14 milliárd, de persze a végső tulajdonos így is a Sánta család és társaik.

Közben az EU előírta, hogy minden dohánytermék külön azonosítóval rendelkezzen (minden doboz cigaretta, vagy pakli vágott dohány), hogy pontosan beazonosítható legyen minden doboz, mikor hol tartózkodott. A felcímkézés és számozás költségeit egy állami Zrt intézi, amit a Dohányboltellátó által befizetett koncessziós díj (az említett 2 milliárd forint) nem tud fedezni, így az államnak az egész dohánybiznisz csak veszteséget jelent. Emlékszem a háború előtt minden dobozon rajta volt az „Állami dohányjövedék” kifejezés, és ellenőrizték is a termelőket, a zugtermelőket pedig igen szigorúan büntették, védve az állami dohány monopóliumot. Most az állam inkább ráfizet, hogy egynéhány ember milliárdos haszonhoz jusson évente.
 

Baky Miklós

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva