Az önkormányzat és az Arany János Kulturális Központ felhívással fordult az ország valamennyi középiskolájához (gimnáziumokhoz, technikumokhoz, szakképző intézményekhez és művészeti oktatást folytató középiskolákhoz, melyek bármely fenntartásban működnek), valamint a hazánkkal szomszédos országok magyar tannyelvű, azonos iskolatípusú és évfolyamú középiskoláihoz, hogy tegyék lehetővé a 14-19 éves (9-13. évfolyam) tanulóik számára a XV. Kárpát-medencei Magyar Középiskolai Arany János Balladamondó Versenyen való részvételt.
A verseny anyaga: A.) Egy kötelezően választható Arany János ballada a következők közül: A hamis tanú, Tetemrehívás, Vörös Rébék. B.) Egy szabadon választott Arany János ballada. A legeredményesebb versenyzőket a zsűri arany-ezüst-bronz fokozattal és pénzjutalommal díjazza, a 6 darab különdíjast pedig értékes tárgynyereményekkel jutalmazza. Különdíjak: Ballada Értő Tolmácsolásáért Különdíj, Szép Magyar Beszédért Különdíj, Magas Szintű Felkészülésért Különdíj, Nagykőrös Város Polgármesterének Különdíja, Közönség Különdíja, Legeredményesebb Határon Túli Versenyző Különdíja.
Mint ismeretes, a balladamondó verseny negyvenegy évvel ezelőtt indult. 1982-ben Arany János halálának 100. évfordulójára készült Nagykőrös. A város méltóképpen szeretett volna emlékezni arra a költőre, aki kilenc évig tanított a gimnáziumában. Ekkor fogalmazódott meg a balladamondó verseny gondolata. Az első versenyt dr. Novák László Ferenc, az Arany János Múzeum igazgatója, az Arany János Társaság elnöke és a művelődési osztály szervezte. Az első zsűri tagja volt dr. Novák László Ferencen túl többek között Bánffy György színművész, aki szívén viselve a rendezvényt, a következő alkalmakkor is közreműködött, Hárs György, a Magyar Televízió osztályvezetője, Jancsó Adrienn előadóművész és Nobel Iván, az Országos Pedagógiai Intézet munkatársa is.
tudósítónktól