Magyarországon a felmérések szerint 2022 végéig dinamikusan nőtt a forgalomban és a háztartásokban lévő készpénz, bankjegy állománya.
Bár a pénzügyminisztérium és a Magyar Jegybank is igyekszik évek óta a kártyás fizetések részarányát növelni.
Kimondható, hogy ez sokba kerül, mégis Magyarországon vonzó lett a forgalomban és a háztartásokban a készpénz használata.
A kártyás fizetést a magyarok nem igazán fogadták el, és így folyamatosan nőtt a forgalomban a bankjegyek használata.
A bizonytalan gazdasági környezet a magyarok számára, a forint bankók használatát, azaz a készpénzt helyezte előtérbe.
Ezt bizonyítja, hogy 2022 végéig folyamatosan nőtt a forgalomban és a háztartásokban lévő készpénz állomány.
A magyarok zöme a pénzt már nem a bankban tartja a viszonylag alacsony kamatok miatt, hanem a párnacihában, otthon.
A magyar ember így érzi biztonságban a pénzét, és eltekint az alacsony hozadékú kamatoktól.
Ez banki szempontból nem jó megoldás, mert a bankok elsősorban a bankkártya használatát próbálják a gyakorlatban elültetni.
A magyar ember azonban, és ehhez hozzájárul a bizonytalan gazdasági környezet is, szereti a pénzét biztonságban tudni, és ehhez legalkalmasabbnak az otthontartást tartja.
Pedig a pénznek normális gazdasági környezetben, ahol a lakosság részéről bizalom van az állam iránt, a pénznek a bankban van a helye.
A bankban a pénz még kamatozik is, igaz mostanság nem egetverő kamatokkal, de kamatozik. Ebben a bizonytalan gazdasági környezetben, melyben most vagyunk, az emberek a pénzüket nem a bankban tartják, hanem otthon, az általuk biztonságosnak vélt helyen, a párnacihában.
A pénz az nagy dolog, és Petőfi Sándor költőnk szavait átírva így fogalmazhatunk: „Habár felül a gálya, s alul a víznek árja, azért a pénz az úr!”
Igen, a birtoklott pénz nagy úr tud lenni, akár a bankban van, akár otthon, biztonságos helyen.
A pénz nagy érték, akárki is birtokolja, legyen az a magyar állam, vagy egy magánbefektető.
Tehát a mai modern korban a pénzt nem otthon szokás tartani, hanem megfelelő gazdasági környezet és bizalom esetén bankba fektetjük az ottani kamatokért.
Ennek a kamatlábnak az szab határt, hogy a bank milyen hatékonysággal tudja a mi pénzünket befektetni, azaz ő mennyi kamatot kap ezért.
Az nyilvánvaló, hogy ő kevesebb kamatot fog fizetni, mármint a bank nekünk, befektetőknek, mint amelyet ő kap, mint befektető. Az mindig is nyilvánvaló volt, hogy a bank befekteti a pénzünket, és ezért kisebb kamatot fizet nekünk, mint amennyit ő, mint profi befektető kap a pénzünkért.
Jól is van e ez így, hiszen a bank profi befektetőnek számít hozzánk, azaz az egyéni befektetőkhöz képest.
ábrahám