Nagykőröst építő kulturális-tudományos tevékenységének köszönhetően sokan joggal feltételezhették, hogy „születött” kőrösi, valójában azonban Irsán látta meg a napvilágot 1947-ben és 1972 óta élt közöttünk. Sem erről, sem kőrösi kötődéséről, sem gazdag életútjáról nem bocsátkozom ismétlésekbe, mert az elolvasható lapunk előző számában.
Ami ide tartozik, vagyis a lényeg: nevezett, mint az Arany János Múzeum nyugalmazott címzetes igazgatója alig két hete, február 17-én hunyt el. Az ő kihűlt tetemét őrző koporsó körül gyülekeztek a múlt hét szombatján, március 11-én azok akik ismerték és /vagy tisztelték, míg élt.
Ezzel kapcsolatban lenne az átlagpolgárnak is néhány észrevétele:
Ravatalánál, a múzeum épülete előtt rendezett búcsúztatáson megjelentek között egyes egyedül Dr. Czira Szabolcs polgármestert lehetett felfedezni, mint Nagykőrös Város Önkormányzatának képviselőjét (bár inkább csak magánemberként volt ott, legalábbis a jelekből úgy tűnt…). Rajta kívül sem városi képviselő, sem a múzeum jelenlegi vezetése, sem egy oktatási intézményvezető nem volt jelen…
Mintha valamennyi illetékes letiltatott volna a megjelenéstől, és az „Isten nyugosztaljontól”…
Ki tudja?
Tisztességgel búcsúzott viszont a hazai tudományosság néhány képviselője:
Prof. Dr. Bartha Elek, a Debreceni Egyetem, Prof. Dr. Szörényi László, irodalomtörténész az Akadémia nevében méltatva az elhunyt tudományos munkásságát. Egykori kollegaként és jóbarátként búcsúzott Dr. Szász László irodalomtörténész, aki a ’90-es években volt a múzeum munkatársa és értelem szerűen Dr. Novák beosztottja.
Hernádi László római katolikus esperes-plébános a család és a katolikus egyház nevében búcsúzott.
Emelte a szertartás méltóságát, hogy az egyházi énekkar zsoltári szolgálata, Dr. Dávid István orgonaművész-kántor vezényletével.
Utózönge: a hivatalos Nagykőrös averzióját jellemzi az Önkormányzati Hírek utóbbi megjelenése is! A balladamondó verseny kapcsán megjelent, közel 3 oldalas beszámolóból csupán annyi jutott Dr. Novák Lászlónak, hogy egy perces néma felállással emlékeztek rá – természetesen Cziráról készült fotóval a középpontban – de még egy sort sem írtak személyéről, munkásságáról annak ellenére sem, hogy ő volt a verseny eredeti ötletgazdája. Természetesen nekrológ sem jelent meg…
Szerkesztőségünk nevében ismételten köszönetünket fejezzük ki Dr. Novák László kőrösi értékteremtő munkásságáért!
Nyugodjék békében…
Tóth Barna