A legutóbbi képviselő-testületi ülésen tárgyalt előterjesztés emlékeztet, hogy a KÖVA-KOM Nonprofit Zrt. egy 2021. december 12-én hozott határozat értelmében látja el a nagykőrösi piac és vásár üzemeltetői feladatait, amelynek feltételeit a tulajdonos önkormányzat rendeletben szabályozza. Ezt a rendeletet ötször módosították, legutóbb 2018. november 30-án, és eddig az akkor megszabott díjak voltak érvényben.
Az előterjesztés szerint a legutolsó díjmegállapítás óta eltelt időszak alatt a költséghatékonyság fokozott figyelemmel kísérése mellett is jelentős költségnövekedés történt, mely következtében ebben az ágazatban veszteség keletkezett. Legfőképp a munkabér és az igénybe vett szolgáltatások díjainak növekedése, az anyagjellegű kiadások, valamint a 2023 januárjától megemelkedett energiaköltség növekedése okoz nagy terhet a KÖVA-nak. Előzetes kalkulációk szerint a veszteség mértéke a kiemelkedően jó 2022-es vásári bevételek mellett is hozzávetőlegesen 12 millió forint.
Ilyen előzmények után javasolta Vozárné Ragó Ildikó, a KÖVA vezérigazgatója a hatályos rendelet felülvizsgálatát. Tekintettel arra, hogy a módosítás a rendelet jelentős részét érinti, így inkább a változtatás helyett egy új rendelet megalkotását kérte.
További javaslatként fogalmazódott meg próbaként az úgynevezett „bevásárló péntek” elindítása, amelynek célja a hétvégi bevásárlás elősegítése. Ennek érdekében a piac nyújtott nyitva tartással, 18 óráig üzemel. Azok az árusok, akik csatlakoznak az akcióhoz, a módosított bérleti díjból 10%-os kedvezményt kapnak ez év június 30-ig. Ekkor megvizsgálják, mennyire volt sikeres a kezdeményezés, és ha kedvező volt a fogadtatás, akkor meghosszabbíthatják.
A bérleti díjak a következők szerint változtak. A piaccsarnokban a megüresedő üzletekre kiírt pályázatok esetében a legalacsonyabb megajánlható ár: piaccsarnok üzlet 2270,– ft/m2/hó+ÁFA, üzlet előtere 1980,– ft/m2/hó+ÁFA, galéria 1135,– ft/m2/hó+ÁFA.
A piac helyhasználati díja zöldség, gyümölcs, virág és egyéb mezőgazdasági termék esetében asztalon és földön is, minden megkezdett méter után bruttó 400,– forint, a csarnokon belül a bérletes helyek kivételével bruttó 800,– forint. Amennyiben az árusításra kirakott termék fél méteren elfér, úgy ezentúl nem kell fizetni. Korábban ez 200,– forint volt. Tök, dinnye, vetőburgonya 100 kg-onként kocsiról árulva + jármű helyfoglalási díja bruttó 400 forint. Hasonló mértékű a díj tűzifa, rőzse, seprűvessző árusítása esetén is. Baromfi, galamb, nyúl, tengerimalac és egyéb díszállat árusítása után ezentúl nem kell fizetni. Ideiglenes árusító pavilonok, valamint iparosok, kereskedők pavilon nélküli árusítás céljából elfoglalt terület után bruttó 800 forintot kell leróni méterenként. A használtcikk árusítók, valamint a bolhapiacon áruikat kínálók szintén bruttó 800 forintot fizetnek. Az alkalmanként fizetendő díjak mellett a hosszabb távú hasznosítást biztosító bérleti díjak is emelkedtek, így például aki italmérés céljából bérel területet a piacon, ezentúl négyzetméterenként 1800,– forint helyett 2200,– forintot kell befizetnie.
A havi vásárok esetében a területbérlet díja ugrott meg jelentősen. Aki évi tíz vásáron kívánt árusítani (kivéve csomagolatlan élelmiszer), az eddig 3500,– forintot fizetett méterenként, ez az összeg 8000,– forintra ugrott fel. Annak, aki 10 vásáron csomagolatlan élelmiszert akar árusítani, a méterenkénti 6000,– forint helyett 10000,– forinttal kell számolnia.
A személyautók parkolási díja 1000,– forintra emelkedett, a WC használati díj 100 forintról 200-ra duplázódott. Ezentúl az árusoknak hulladékkezelési díjat is kell fizetniük, ami alkalmanként egységesen 5000,– forint.
könyvelő