Mindez Czira Szabolcs polgármester válaszából derült ki, amelyet Kustár Tamás kérdésére adott a március 30-i képviselő-testületi ülésen.
Mint ismeretes, a feljelentést azért tették, mert a városvezetés szerint valaki kiszivárogtatta a Petőfi Márton és az önkormányzat közötti per első fokú ítéletét, és annak következményeit, kárt okozva az önkormányzatnak. Czira szerint ha kiderül hogy melyik képviselő adta ki az információt, ellene méltatlansági eljárást fognak kezdeményezni, aminek a végén megfosztják mandátumától. A polgármester egyértelműen László Ferencre célozgatott, nem titkolva, hogy ki akarják takarítani a testületből az MSZP-s képviselőt.
Sem akkor, sem azóta nem hangzott el semmiféle konkrétum, hogy milyen kár érhette az önkormányzatot? A fent említett cikkünkben arról számoltunk be, hogy Nagykőrös önkormányzata pert vesztett, Petőfi Márton, a Ménesi úti városi tulajdonú területre tenisz sportcentrumot építő és működtető vállalkozó elszámolásként 80 millió forintot követel az önkormányzattól, amit a bíróság meg is ítélt neki. Megírtuk azt is, hogy a vállalkozó egyezségi ajánlattal élt az önkormányzat felé, miszerint 80 helyett 64 millió forinttal is megelégedne, és vállalná az önkormányzat tulajdonába kerülő sporttelep működtetését, amiért cserébe 100 ezer forint bérleti díjat fizetne havonta. Ez volt az írás lényege.
Czira és Körtvélyesi szerint mindezeket az információkat a zárt ülés anyagából szereztük. Megírtuk, hogy nem onnan, mivel a bíróság nyilvános ülésen hozta meg döntését, így az ítélet is nyilvános, akár szerepel a zárt ülés anyagában, akár nem. Az egyezségi ajánlatról pedig sportberkekből értesültünk, ráadásul az azt tartalmazó levelet Petőfi Márton írta, tehát ő kifogásolhatná annak nyilvánosságra kerülését, nem Czira. A vállalkozó követeléséről, és a perről pedig a 2014. április 24-i képviselő-testületi ülésre Czira Szabolcs által beterjesztett előterjesztésből szereztünk információt és írtunk cikket még abban a hónapban „Petőfi Márton beperli a nagykőrösi önkormányzatot? A tét csaknem 77 millió forint” címmel. Ilyen előzmények után nem volt szükségünk a zárt ülés anyagára. De még ha úgy is lenne, mivel közvagyonról van szó, hiszen a 80 millió forint az közpénz, a nyilvánosságnak joga van tudnia arról, mire használják a pénzét, illetve az önkormányzat milyen jogi bakikat követ el, aminek következtében a várost kár éri.
Jogban jártas emberek egybehangzó véleménye szerint a nagykőrösi önkormányzat feljelentése halva született dolog. Szakmailag egyértelműen védhetetlen, sem az ügyészségnek, sem a nyomozóhatóságnak nincs más lehetősége, csak a feljelentés elutasítása bűncselekmény hiányára hivatkozva. Az persze más kérdés, hogy politikai nyomásra az illetékesek hajlandóak lesznek-e felülírni a szakmai érveket?
szerk.