Ennek hatására nagyon sok óvodát és általános iskolát kellett bezárni, mert lehetetlenné vált a tanítás a járvány miatt. Bár a tesztelés összesített eredményei csak a jövő hét végén válnak publikussá, mára már nyilvánvalóvá vált, hogy az intézmények zöme nem tartható nyitva a fertőzésveszély miatt, és iskola- és óvoda bezárásokra kényszerül az operatív törzs is.
Elgondolkodtató az is, hogy igen sok pedagógus jelezte, hogy nem akar részt venni az ingyenes állami tesztelésen, melynek nemcsak az az oka, hogy egyes tanárok félnek a fertőzéstől, hanem az is, hogy a fertőzés kimutatása esetén hatvan százalékos táppénzre kell vonulniuk, ami a megélhetésüket veszélyezteti.
Csak megjegyzendő, hogy a tesztelés előtt több órával már nem szabad enni, sem inni. Azok a pedagógusok, akik rendszeresen gyógyszert szednek, és kora reggel muszáj bemenniük az intézménybe, ezt a feltételt nem tudják betartani, mármint, hogy éhgyomorra teszteljék őket. Gondoljunk például csak a cukorbetegekre, akik nem koplalhatnak órákon át.
A tanárok tesztelését végző orvostanhallgatók nagyon kedvesek és előzékenyek, ugyanakkor tapasztalható, hogy néha jobban félnek a mintavétel elvégzésétől, mint maguk a pedagógusok.
Mindezek tükrében érthetővé válik a pedagógusok félelme a teszteléstől.
Az is kiderült, hogy rövid videón történő eligazítás után az orvostanhallgatók egymáson gyakorolták a tesztelési mintavételt, és ezt követően küldték is őket az iskolákba és az óvodákba tesztelni. A pedagógus szűrést és az orvostanhallgatók kirendelését nem az orvosegyetemek végzik, hanem a kormányhivatalok rendelik azt el.
Az is kiderült, hogy a mintát vevőket is tesztelik az ő biztonságuk érdekében, azaz minden nap sor kerül a mintavevő csoport tagjainak gyorstesztelésére is, amit szintén az orvostanhallgatók végeznek el.
Az orvostanhallgatók kirendelése a fentiek miatt legalább két hétig tart, és tanulmányaikat a tesztelésen való részvétel nem érintheti hátrányosan.
Bakonyiné Soós Magda