A Fudan kínai egyetem létesítésével szemben már komoly kritikák fogalmazódtak meg korábban. Egyrészt olyan magas lenne a tandíj, melyet a magyar tanulni vágyó fiatalok, illetve azok szülei már nem tudnának megfizetni. Tehát az egyetem nem a magyar ifjúság felsőfokú képzését szolgálja. Másrészt pedig ez magyar pénzből létesülne, amely a jelenlegi költségvetési helyzetben szinte lehetetlen.
Politikailag felvetődött az is, hogy ez az egyetem kémegyetemként működne, mert nagyon sok olyan kínai oktató jönne be hazánkba az egyetem révén, a hallgatókról már nem is beszélve, akik képesek lennének Magyarországon kémfeladatokat is teljesíteni a kommunista Kína javára.
A kormány nagyon akarja ezt az egyetemet, s annak fő propagandistája Palkovics László miniszter sok esetben a közvéleményt a Fudan egyetem vonatkozásában visszariasztó fölényeskedése igen csak zavarta.
Érdekes megemlíteni az Alkotmánybíróság viselkedését is az üggyel kapcsolatban, mely a Fudan egyetem kapcsán olyan álláspontot képviselt, hogy olyan ügyekben nincs helye a tiltakozásnak, amelyet már megkötött nemzetközi egyezmények garantálnak.
Egy utolsó esély maradt csak, a helyi, azaz ferencvárosi népszavazás. Emlékezzünk, korábban Budapest vezetése sem értett egyet a kínai egyetem létesülésével. Erről népszavazás is történt, melyet a főpolgármester kezdeményezett, és a tiltakozó aláírások is összegyűltek.
Az viszont nagyon hamar egyértelművé vált, hogy a jelenlegi kormányzat nem akarja, hogy a Fudan egyetem ügyében az emberek döntsenek. Persze ebben semmi új sincs, hiszen a jelenlegi kormányzat semmilyen ügyben nem akarja, hogy az emberek döntsenek, kivéve azokban, amelyeket ő akar.
Budapest vezetése egy diákvárost akart létesíteni Csepel és Ferencváros határában, a Fudan egyetem helyett. Erre nagyobb szükség lenne, hiszen sok vidéki egyetemista tanul Budapesten, akiknek ott tartózkodását anyagilag megkönnyítené a diákváros kialakítása. Egyre inkább kibontakozni látszik a Fudan kínai egyetem ügyében egy ellentét Budapest vezetése és a mostani kormányzat között. A kormányzat akarja a Fudan kínai egyetem ügyet, Budapest vezetése meg nem!
Sajnos az április 3-i választások óta az ellenzéki oldalon sem egységes már az álláspont a Fudan egyetem ügyében sem.
Csak ismételni tudjuk, hogy a helyi népszavazás lehetősége még mindig nem veszett el a Fudan ügyben.
Hozzá kell tennünk azt is, hogy a jelenleg regnáló hatalom továbbra sem kíváncsi az emberek véleményére ebben az ügyben, és mintha alább hagyott volna az ellenzéki tiltakozás is.
Mára egyértelműen kiderült, hogy a kormányzat a Kínai Kommunista Párt egyetemét, a Fudant Budapesten, a fővárosban teljes mellszélességgel támogatja. Nyilván ennek politikai okai vannak, és lehet, hogy ez a Fudan ügy beleillik az Orbán Viktor miniszterelnök által oly sokszor hangoztatott keleti nyitás politikájának ügyébe.
Persze azt is tudjuk, hogy nem lehet végtelenségig húzni a Fudan egyetem ügyét, mert előbb-utóbb e kérdésben is dönteni kell.
Az egyértelműen látszik, hogy a budapesti közvélemény irtózik a kommunista kínai egyetem megvalósításának ügyétől, míg a kormányzat ezt fontos ügynek, úgynevezett keleti nyitásnak tartja.
Pontosan kirajzolódik az, hogy a budapestiek által támogatott diákváros, kontra Fudan egyetem ügyében Orbán Viktor miniszterelnök csak a saját ötletét hajtatná végre, és ezt nagyon is tudják azok, akik a miniszterelnök köréhez tartoznak.
És az is látszik már, hogy a főváros is kezdi beadni a derekát a Fudan egyetem ügyében, és hajlandóságot mutat meghajolni a kormányzati akarat előtt.
Azt mondják az ellenzéki pártok képviselői, hogy ebben az országban sokkal nagyobb a baj, mint a kínai Fudan egyetem ügye, melyről ráadásul az a véleményük, hogy abból eleve úgysem lesz semmi.
Azt nem lehet vitatni, hogy ebben az országban ilyen nagy a baj, sőt ősszel még nagyobbak lesznek a gazdasági problémák.
Véleményem szerint azonban mindez nem térítheti el az ellenzéket abban, hogy megakadályozza a kínai kommunista rezsim egyetemalapítását Budapesten, az ország fővárosában.
ábrahám