A helyzet persze súlyos, mert meg kellene oldani az egyre nyomasztóbb tanárhiányt, melynek több oka is van, egyrészt a pedagógusok fizetése túlságosan alacsony a többi diplomás hivatáshoz képest, másrészt pedig ebből fakadóan egyre kevesebben akarnak pedagógusok lenni ebben az országban.
A kormány most sem tartotta be ígéretét, hanem most Brüsszelre mutogat, és az ottani Európai Bizottságtól várja a magyar pedagógusok anyagi helyzetének jobbra fordulását.
Most négyszázmilliárd forintnak megfelelő eurótámogatásért könyörög a magyar kormány, miközben azzal vádolja a magyar baloldali EU-s parlamenti tagokat, hogy miattuk nem realizálható az EU-s támogatás, mert nem képviselik a magyar érdekeket.
Ez az állítás azért sem igaz, mert a pedagógusbéreket havonta kell fizetni, és az EU-s támogatás, melyért a magyar kormány most kezét-lábát törve könyörög, csak egyszeri juttatás. Különben is megállapodás van arról az EU-ban, hogy az állami közalkalmazottak bérét mindig az adott nemzeti kormány teremti elő.
Persze kormánypropagandára, mely egyre agresszívebb, van pénz, és Orbán Viktor miniszterelnök kedvenc sportjára, a labdarúgásra is, az április 3-i választási pénzszórásról már nem is beszélve.
Hiába a rezsiemelés, és az a kormányzati felhívás, hogy mindenki takarékoskodjon az áramfelhasználással, újabban már nemcsak az NB I-es, hanem az NB II-es meccseket is villanyfénynél rendezik.
A takarékoskodás ezek szerint csak a lakosságra vonatkozik?
A médiában értesülhettünk arról is, hogy a labdarúgó stadionok gyepét nem lehet fatüzelésű kályhákkal fűteni, csak az iskolák tantermeit.
Egyébként is országos a tiltakozás az elrendelt fakivágások miatt, mert az illetékesek most jöttek rá arra, hogy a frissen kivágott fát egy-másfél évi természetes szárítás után lehet tűzifaként felhasználni, különben a fában lévő víztartalom tüzeléskori elpárologtatása nagymértékben csökkenti a fa fűtőértékét. Így a fa nem meleget, hanem csak füstöt áraszt, szennyezve a környezetet.
De az ígérgetés a pedagógusok felé most tetőzik, mert a kormány szerint, ha Brüsszel hajlandó kifizetni a nekünk járó uniós támogatást, akkor a pedagógusok fizetése „már” 2028-ra elérheti a magyar diplomások átlagkeresetének nyolcvan százalékát.
Méltánytalan ez a bánásmód a pedagógusokkal, hiszen ők tanítják és képezik ki a fiatalokat a jövő szakmáira és hivatásaira.
Az is megdöbbentő, hogy úgy hoznak törvényeket a Fidesz kétharmadával uralt magyar parlamentben, hogy senkivel sem konzultálnak, de azonnal megszavazzák azt. Az embernek az az érzése, hogy a társadalmi reakciók után, azok tudatában módosítják majd a megszavazott törvények rendelkező részeit, nem törődve azzal, hogy az így megalkotott törvények óriási társadalmi feszültséget gerjesztenek, melyek a Fidesz részéről még a hatalom elvesztésével is járhatnak.
A magyar kormány miniszterei igen csak jól élnek, miközben szegénység tombol az országban. A miniszterek fizetését nemrég emelte Orbán Viktor miniszterelnök, miközben az ő fizetését Kövér László házelnökével tette egyenlővé a magyar parlament, ami a korábbi fizetésének megduplázását jelentette.
Sok probléma van ma a magyar gazdaságban, például az elszabadult infláció, a KATA-törvény eltörlése, miközben a rezsicsökkentés átcsapott rezsiemelésbe, nem beszélve arról, hogy sok közgazdász már államcsődről beszél, mert nem sikerült egyensúlyba hozni a gazdaságot. A nyugdíjasokat sújtja leginkább ezen problémák sokasága, mert az ő fogyasztói kosarukban, például az élelmiszerek inflációja már húsz százalék fölött van.
Orbán Viktor mindeközben azt találta mondani, hogy aki nem bírja fizetni a megnövekedett rezsiköltségeket, az keressen magának jobban fizető munkahelyet, hogy ki tudja fizetni a rezsijét.
Megjegyzendő, hogy ez egy végtelenül cinikus nyilatkozat, és nem való ilyeneket mondani egy miniszterelnöknek nyilvánosan a társadalom, és kiemelten a nyugdíjasok felé, akik már képtelenek – már csak koruknál fogva is – anyagi helyzetükön változtatni.
Az sem vall kellő tapintatra és kellő diplomáciai jártasságra, hogy miközben gyermekek éheznek ebben az országban, és sokan kerülnek anyagilag lejtőre a megnövekedett rezsidíjak miatt ősszel, addig a kormányzat gondoskodik a saját anyagi jólétéről úgy, hogy nem is kellett nekik másik munkahelyet keresni.
A törvénygyár, azaz a magyar parlament a Fidesz kétharmadával pedig működik, és Magyarországot lassan tényleg az ígérgetés földjének kell nevezni.
ábrahám