Oroszország a keleti módszerekkel és kijelentésekkel nyomatékosította, hogy nem áll szándékában meghosszabbítani az ENSZ és Törökország közvetítésével pontosan egy évvel ezelőtt, még tavaly tető alá hozott gabonaegyezményt.Az Európai Unió megosztott a kérdésben, mert például Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia továbbra sem hajlandó ukrán gabonát vásárolni.
Ezek az országok azt követelik, hogy Brüsszel, azaz az Európai Unió legalább egy évig hosszabbítsa meg azt az idei szeptember 15-i határidőt, mely szerint valamennyi uniós országba be kellene engedni az ukrán gabonát.
Ukrajna, mint köztudott, a világ gabonaellátásában vezető szerepet játszik, és Moszkva most ezt akarja megakadályozni. Ez a moszkvai döntés milliókkal növelheti az éhezők számát a világon, főleg a kevésbé fejlett, harmadik világban.
Az oroszok nem tréfáltak, mert Moszkvában bejelentették, hogy július 17-én lejárt a megállapodás, amely az ukrán gabonát eljuttatta volna a harmadik világba.
Az orosz hadsereg a moszkvai „Net” hatására a Fekete tengerről és repülőgépekről indított rakétákkal, valamint a ma oly divatos drónokkal folyamatosan támadja Odesszát, az ukrajnai tengeri kikötőt, ahonnan a statisztika szerint harminc millió tonna gabonát – elsősorban kukoricát, búzát és napraforgót – exportáltak a világ sok más országába.
Az oroszok azt állítják, hogy ők nem a gabonaszállításokat akarják megállítani, hanem azt a krími hidat próbálják megbosszulni, melyet szerintük az ukránok tengeri drónokkal rongáltak meg. Ez az úgynevezett kercsi híd.
Az oroszok ezzel szemben, ha valóban csak ez vezérelné őket, azaz a bosszú, akkor az ukrán Odessza belvárosát nem támadnák rakétákkal, valamint az ottani kikötői infrastruktúrát, beleértve a gabonasilókat is.
A támadás a Duna deltájában történik, közvetlenül a román határ szomszédságában, mely elsősorban az ottani folyami kikötőkben lévő raktárakat rombolja.
Ez azt jelenti, hogy Ukrajna nem képes exportálni gabonát, és már tavaly is háromszáz dollárról ötszáz dollár fölé emelkedett a búza tonnánkénti ára.
Az orosz katonai fenyegetés miatt tartósnak bizonyulhat az ukrán exportzárlat, akkor hiány lép fel a gabonaellátásban, és beindulhat a gyors ütemű drágulás is.
A propaganda persze teljes erővel folyik az oroszok részéről, hiszen Putyin elnök kijelentette, hogy ők majd ellátják a harmadik világot Ukrajna helyett gabonával. Ez a nyilatkozat egyértelműen mutatja azt, hogy az ukránok az orosz katonai beavatkozás miatt képtelenek exportálni a gabonájukat, és így álságosnak minősül Putyin nyilatkozata.
Ez akárhogy is vesszük az ukrán gabona oroszok által katonailag akadályozott gabonaexportját jelenti, melynek következményei jelenleg még beláthatatlanok.
Jelenleg nincs esély arra, hogy megállapodás jöjjön létre gabonaegyezmény formájában az oroszok és az ukránok között.
Nemcsak az ukrán kikötői infrastruktúra lerombolása akadályozza ezt az oroszok részéről, hanem az is, hogy a nyugati államok nem teljesítik az oroszok követeléseit, így például nem engedik vissza a nyugati pénzügyi rendszerbe a mezőgazdaságot finanszírozó orosz bankokat. Ezen kívül nem teremtik meg az orosz gabona- és műtrágyaexport bővítésének feltételeit sem.
Ezt a korlátozást a Moszkva elleni nemzetközi pénzügyi szankciókba foglalta Nyugat, amely így megkerülhetetlen akadályokat jelentenek Oroszország számára.
Kimondhatjuk, hogy a szabad világ összefogott, és az ENSZ, az Európai Unió, az USA, valamint Törökország is összefogott, és olyan intézkedéseket hoztak, melyeket nem lehet megkerülni Moszkvának.
Az is minimálisra csökkenti a szerződések újraírását, hogy a Prigozsin-féle lázadás miatt Putyin orosz elnök igyekszik keménynek és határozottnak mutatkozni, és már ő sem enged a gabonamegállapodás ügyében. Katonailag fenyegeti a fekete-tengeri orosz flotta a békés, gabonaszállító hajókat, hiszen az orosz flotta a napokban hadgyakorlaton mutatta azt be, hogy rakétákkal képes elsüllyeszteni bármilyen kereskedelmi hajót.
Putyin orosz elnöknek az a célja, hogy gyengítse Ukrajnát, és megfossza Kijevet a gabonaexportból származó havi mintegy ötszázmillió dolláros bevételtől.
Hát így állunk gabonaügyben, az oroszok, élén Putyin elnökkel, gyakorlatilag megbénítja a gabonaegyezményt, melynek egyik célja az, hogy Vlagyimir Putyin bebizonyítsa a világ előtt, hogy ő még mindig kemény politikus, dacára a Prigozsin-féle lázadásnak, mely nem ingatta meg hatalmát.
ábrahám