booked.net

Hírdetés

Lassan vége a nyárnak, de a kirándulások hasonló feledhetetlen élményt tartogatnak

2023. augusztus 30., szerda 19:31

Egy dolog egészen biztosan kijelenthető: Magyarország gyönyörű hely, számtalan csodát, természeti kincset, épített értéket rejt. Sajnos gyakran megfeledkezünk erről, és akik megtehetik, hogy nyaralni menjenek, elsősorban hazánk határain kívül keresik a lehetőséget. Lassan itt az ősz, kezdődik az iskola, vége a hosszabb pihenésnek, de a hétvégi kirándulásokról nem kell lemondanunk. Most a Csodabogyós-barlangra, A Fekete-kastélyra és az Őrségre szeretném felhívni a figyelmet.

Csodabogyós-barlang

A barlang Keszthelyi-hegység keleti peremén nyílik. Az ország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja.

A 393 méteres tengerszint feletti magasságban, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területén nyíló barlang a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű örökzöld cserjéről kapta nevét. Egyes szakaszokon dunántúli viszonylatban igen sok és változatos képződményt (cseppkövek stb.) találunk. Óriási, látványos hasadékai mintegy természetes geológiai szelvényként mutatják be a barlangot magába foglaló felső-triász Edericsi Mészkő Formáció rétegeit.

Méreteiből, látványos formakincséből és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a „tanbarlang” szerepre, azaz a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására, valamint a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására.

Fekete-kastély

Balatonederics külterületén, a 71-es főút mellett található a Fekete-kastély, amit alig-alig venni észre az elvadult kastélypark fáitól, bizonyára sokan azt sem tudják, hogy ott van. A kastélyt a Nedeczky család építtette.

Mai napig nem tudjuk, hogy miért lett „fekete” a neve… Egyes legendák szerint a kastély tetejének egykori színe, más vélemények szerint a feketére festett ajtókról és ablakokról kapta a nevét. Ellenben ha azt vesszük, hogy hány haláleset történt ott, máris más értelmet nyer az elnevezés, emiatt sokan szellemkastélyként is emlegetik, de vannak, akik szerint ez egy elátkozott hely…

Nézzük a kastélyhoz fűződő haláleseteket!

1912 nyarán egy edericsi gulyás féltékenységből megölte kedvesét, aki a kastély szakácsnője volt. Két évvel később Nedeczky Jenő, a kastély tulajdonosa hetvennegyedik születésnapján öngyilkos lett. 1928-ban egy pesti ügyvéd, Vág Jenő és felesége költözött be az épületbe, és az ügyvéd egy nap rajtakapta feleségét egy másik férfival, emiatt öngyilkos lett.

De az özvegy új vőlegénye szintén öngyilkos lett, amikor megtudta, hogy a nő már mást szeret. Az özvegy eladta a kastélyt egy nyugalmazott miniszteri főtanácsosnak, akiről kiderült, hogy kettős hírszerző volt, látszólag a németeknek dolgozott, de valójában a szovjetek és angolok embere volt. A németek ezt megtudhatták, a front átvonulása előtt pár nappal a főtanácsos 1945 februárjában öngyilkos lett.

Ennyi haláleset után nem csodálkozunk azon, hogy számtalan babona lengi körül a kastélyt!

Érdemes meglátogatni, amíg nem lesz teljesen az enyészeté…

Őrség

Az Őrség zömében Nyugat-Magyarországon, kisebb részben a szlovéniai Muravidéken található történeti és néprajzi tájegység. Természeti kincsekben, a történelmi múltat idéző értékekben, kulturális és szakrális látnivalókban gazdag tájegysége hazánknak. Vas vármegye délnyugati szegletében találjuk meg e tájat, ahová a honfoglaló magyarok a nyugati kapu védelmére őrállókat telepítettek, akik a magaslatokról figyelni tudták a határvonalat, akik munkájuk fejében különböző kiváltságokat kaptak, közvetlenül a király fennhatósága alá tartoztak. Innen a táj neve: Őrség.

Fotóinkkal Apátistvánfalvához, Kétvölgyhöz, Pityerszerhez, Szentgotthárdhoz, a Vadása-tóhoz és Velemérhez szeretnék kedvet csinálni.

K.Zs.B.T.

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva