A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2020. február 4-én értesítette a nagykőrösi önkormányzatot arról, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) Dél-alföldi Térségi Igazgatósága kérelmére közigazgatási eljárás indult, amelynek tárgya a Bács-Kiskun Megyei Kórház területi ellátási kötelezettségének módosítása. Az ÁEEK javaslata szerint Nagykőrös fekvő- és járóbeteg ellátása kerüljön vissza a ceglédi Toldy Ferenc Kórházhoz.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ március 4-én kelt végzésében arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a területi ellátási kötelezettség módosítására bizonyítási eljárást folytat le, és biztosítja az önkormányzat részére is a nyilatkozattétel lehetőségét. A bizonyítékokat az önkormányzat megismerhette iratbetekintés útján, amelyekben a következők kerültek rögzítésre. Az ÁEEK 2015. évben kérelmezte a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézet ellátási területének módosítását figyelemmel arra, hogy a fekvőbeteg szakellátás vonatkozásában Nagykőrös a dél-alföldi térséghez, a járóbeteg szakellátás tekintetében pedig a közép-magyarországi régióhoz tartozott. 2016-ban ez utóbbi is átkerült Kecskemétre. Azonban ezzel a döntéssel párhuzamosan a Bács-Kiskun Megyei Kórház intézményi finanszírozása nem növekedett. Ezért kezdeményezték most az ellátási terület felülvizsgálatát, ami magyarra lefordítva azt jelenti, hogy meg akarnak szabadulni a nagykőrösi betegektől, mivel az állam nem finanszírozza az ő ellátásukat.
A ceglédi Toldy Ferenc Kórház is nyilatkozott, miszerint ha Nagykőrös visszakerül hozzájuk, azzal 20 százalékkal növekedne az ellátási területük és az már veszélyeztetné a betegellátást, mivel a többletfeladathoz sem a személyi, sem a tárgyi feltételek nem adottak. A kórház fenntartója, az ÁEEK közép-magyarországi igazgatósága viszont támogatja a módosítást azzal, hogy hosszabb távon szükségessé válik a Dél-Pest megyei régió területi ellátásának újragondolása.
Annak érdekében, hogy az önkormányzat az eljárásban szükséges nyilatkozatát megalapozottan tegye, március 16-án személyes egyeztetésre került sor a nagykőrösi háziorvosokkal, illetve írásban is nyilatkoztak. Czira Szabolcs az ülésen ezeket felolvasta és az derült ki, hogy dr. Papp Kornélon kívül minden orvos a kecskeméti kórház mellett foglalt állást.
László Ferenc felszólalásában afelől érdeklődött, hogy az eljárás során mekkorát nyom a latba az önkormányzat álláspontja, illetve konkrétan ki vagy kik hozzák meg a döntést. Arra is kíváncsi volt, hogy a Nagy Balázs alpolgármester által indított aláírásgyűjtéssel mi a helyzet, mennyi aláírás gyűlt össze, illetve azt az alpolgármester előzőleg bejelentette-e a Péterfalvi Attila vezette adatvédelmi hatóságnál, ahogy ők is követelték más aláírásgyűjtés esetében.
Dr. Nagy Lajos jegyző elmondta, hogy ez egy speciális közigazgatási eljárás, amely a kecskemétiek kezdeményezésére indult. Véleménye szerint az önkormányzat álláspontja jelentősen fogja befolyásolni a döntést. Czira Szabolcs hozzátette, hogy Nyársapátnak és Kocsérnak is hasonló módon kell nyilatkoznia. Az aláírásgyűjtést firtató kérdésre senki sem válaszolt.
A vita végén a jelenlévő képviselők egyhangúlag a Bács-Kiskun Megyei Kórház területi ellátási kötelezettségébe tartozás mellett foglaltak állást.
könyvelő