Mint tudjuk kötelező lett a hivatalokban, üzletekben, piacon is a viselése. Kezdődött ez akkor, amikor a gyógyszertárakban csak 20-30 darabos készlet lehetett, ami persze néhány óra alatt elfogyott. Az eredetileg 70 Ft-os maszk ára pillanatok alatt 800 Ft-ra ugrott, de az ügyesebbek egy-kétezer forintot is megpróbáltak érte elkérni. Ezért a lakosságnak legalább fele igyekezett maga elkészíteni, és így pár Ft-ból megúszta a dolgot. Közben Orbán „fürkészeket és portyázókat” küldött mindenfelé a védőeszközök beszerzésére. Hamarosan hatalmas teherszállító repülők egymást „taposva” hozták Kínából a szájmaszkok millióit, és más védőeszközöket, köztük olyan „lélegeztető gépeket” is, ami csak az otthoni nyugodtabb alvásra volt használható. Mint kiderült a lélegeztetőkből 16 000 db érkezett akkor, amikor a járvány csúcsán csak 82 darabot kellett használni az országban. A fürkész (darazsak) és (potyázó) portyázók viszont négy-ötszörös áron adták el az államnak a lélegeztetőket. Amin többmilliárd forintot kereshettek.
A lakosság sokáig semmit nem tudott a járvány tényleges elterjedéséről. Az egyik polgármestert például alaposan meghurcolták, talán meg is büntették, mert el merte mondani, községében négy vagy öt koronavírusost találtak, és ott kisebb góc látszik kialakulni. Így aztán büntetés terhe mellett nem lehet közölni a lakossággal a valós helyzetet. Ez történik Nagykőrösön is, nem közölheti a város vezetése, hol van a tévékben többször bemondott négy Covid-19 vírusos eset. Szerintem, ha tudná a lakosság, nemcsak pletyka szintjén (mert már a 4 fő többszöröséről is lehet hallani), mert konkrét adatok birtokában talán sokkal komolyabban vennék a szájmaszk használatát. Ugyanis alig látni ma már az utcán maszkot viselőt. Amikor április közepén Orbán bejelentette, hogy május 3-án fog tetőzni a napi betegszám, és megjelentek az interneten nemcsak az országos adatok, hanem megyei adatok is, az emberek gyorsan kezdték nem komolyan venni a dolgot. Voltak ugyanis megyék, ahol akár 10 alatt volt a fertőzöttek száma. Az is kiderült, a 60 év alattiak gyakorlatilag kisebb náthával megússzák, a gyerekek pedig észre sem veszik, hogy betegek. A baj csak az, hogy a fiatalok ugyanúgy terjesztik a vírust, ha semmit nem éreznek, akkor is.
Most már a második hullámot várva, azt lehetne hinni, azért titkolózik az állam, hogy az emberek kapják csak el minél többen a vírust, vagyis legyünk végre túl rajta. Sőt talán egyesek még arra is gondolnak, az se baj, ha sok 70 feletti meghal, mert akkor kevesebb nyugdíjat kell majd kiutalni. A kommunikáció persze szigorúan maradt: „Használd a maszkot, tartsd be a távolságot”. És ez az idősek részére valóban nagyon fontos.
Baky Miklós