Az országgyűlés december 7-én fogadta el azt az indítványt, amely többek között átalakítja a háziorvosi ügyeleti rendszert és átrendezi a praxisokat.
A módosítás több helyen is hozzányúl a jelenlegi ellátórendszerhez, azon belül is leginkább a sürgősségi ellátáshoz. A csomag értelmében 2023. január 1-től átalakul az orvosi ügyeleti rendszer, központosítják azt. Ettől fogva Budapest kivételével este 10 óra után az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) látja majd el a járásban a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ügyeletet. Ez a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy január 1-től a háziorvosokat délután 4 és este 10 között a járási szakrendelőkben fogják felváltva beosztani ügyelni, az ő munkájukat fogja segíteni az OMSZ és a kiterjesztett hatáskörű ápolók. Hétvégén és munkaszüneti napokon ezentúl szintén felváltva, reggel 8 és délután 2 között fognak ügyelni a háziorvosok.
Hosszabb távon, de elkezdik a háziorvosi praxisok átrendezését is: 2028. január 1-jéig megszüntetnék az 1200 fő alatti háziorvosi praxisokat, az új körzethatárok kijelölésének joga az Országos Kórházi Főigazgatósághoz (Okfő) kerül, és az Okfő veszi át az önkormányzatoktól a praxisjogok kezelését is.
Jó lenne tudni, hogy ez Nagykőrös esetében konkrétan mit is fog jelenteni? Nagykőrösön a kezdetek óta működik az orvosi ügyelet, eleinte a helyi háziorvosok adtak szolgálatot, majd az önkormányzat vállalkozói alapra helyezte és magánvállalkozónak adta ki. Jelenleg az Inter-Ambulance Zrt-vel áll szerződéses viszonyban a város, ők biztosítják az egészségügyi ellátást a háziorvosi rendelési időn kívül. Jogos a kérdés, január 1-től ez a megszokott rendszer hogyan változik Nagykőrösön? Az orvosok közül kik vesznek részt benne? Este 10 után mire számíthatunk? Marad az ügyelet telefonszáma vagy a 112-t kell hívni? Bírni fogja-e a mentőszolgálat a terhelést? Az átalakítás végdátuma 2024. február 29., ami felveti annak a lehetőségét is, hogy ne egyből, hanem fokozatosan történjék az átállás. Az ütemezés mely szakaszában fogják a nagykőrösiek megérezni a változtatást? Hogyan tájékoztatják őket? Egy sor kérdés, amit jó lenne tisztába tenni, mielőtt ránk köszönt az újév és az új rendszer.
Persze az is egy taktika lehet a városvezetés részéről, hogy mivel elsejétől nem az önkormányzat feladata lesz az orvosi ügyelet megszervezése, így az azzal kapcsolatos összes kötelezettségre – lásd. a nagykőrösi emberek tájékoztatása – úgy tekintenek, hogy nem az ő feladatuk. Ez a hozzáállás nem lenne meglepő, hiszen ugyanezt követik a Rákóczi iskola esetében is, amellyel kapcsolatban annak ellenére, hogy Nagykőrösön működik, nagykőrösi pedagógusok dolgoznak benne, nagykőrösi gyerekek járnak oda, Nagykőrös polgármestere a legutóbbi képviselő-testületi ülésen csak annyit tudott mondani: „tessenek a tankerülethez menni”. Bízzunk benne, az orvosi ügyelettel kapcsolatban ennél azért bőbeszédűbbek lesznek és nem csak az lesz mindenre a válaszuk, hogy „tessenek a mentőszolgálathoz menni”. Már csak azért sem, mert a mentőszolgálat Nagy Balázs alpolgármester személyében ott ül mellette…
könyvelő