Az igaz, hogy gyártási okok miatt a Pfizer vakcina nem olyan ütemben jön be Európába, mint ahogyan az tervezve volt, de az is igaz, hogy Szijjártó Péter külügyér által megvásárolt kétmillió orosz vakcina, ami egymillió ember beoltására szükséges, nagyjából ugyanakkor fog beérkezni az országba, mint amikor a Pfizer ismét nagy ütemben elkezd szállítani.
Elgondolkodtató az is, hogy az Európai Tanács döntött arról, hogy közösen szerzi be az európai tagállamok számára a Pfizer vakcinát, mely Európa Tanácsnak miniszterelnökünk, Orbán Viktor is tagja.
Úgyhogy kár megkérdőjelezni kormányzati szinten az európai közös beszerzés ügyét, és keletről beszerezni olyan vakcinát, amely nincs engedélyezve az Európai Unió által.
De aztán rájöttem, hogy mi lehet olyan sürgető a magyar kormánynak, hogy keletről is szerez be vakcinát. Idén ugyanis júliusban labdarúgó Európa Bajnokság lesz, melynek négy mérkőzését Magyarország rendezi, nagy valószínűséggel a Népstadion többszáz milliárdos átalakítása után, most már a Puskás stadionban.
Miniszterelnökünk, Orbán Viktor, aki köztudottan, no, nem mondom, hogy focibolond, de él-hal a labdarúgásért, valószínűleg attól fél, hogy erre az időpontra nem lesz még Magyarországon az a beoltási arány, amely az úgynevezett nyájimmunitást biztosítaná. Ez a dolog veszélyeztetné a négy labdarúgó mérkőzés megrendezését, melynek már – mint azt mindannyian tudjuk – volt egy főpróbája a múlt évben a Puskás stadionban.
A keleti vakcina, jelesül az orosz Szputnyiké is, összességében növelhetné az átoltottság mértékét Magyarországon, bár ez nem jogosít minket, magyarokat az európai oltási útlevélre, mert nem hagyta jóvá még eddig legalább is, az Európai Unió a keleti vakcinákat.
Megjegyzendő, hogy a hazai oltási tervet igen csak rugalmasan lehet kezelni, mert nap, mint nap tanúi lehetünk annak, hogy azt folyamatosan kiigazítja az operatív törzs.
Úgy hírlik, hogy a keleti vakcinákat, többek között az oroszt is negyvenöt év alattiaknak lehet majd beadni. Ilyenek például az erejük teljében lévő olimpikonok, aktív labdarúgók, de más sportágak képviselői, de még a szurkolótábor, és még sokan mások is.
Kimondható, hogy ez a lehetőség, amely a keleti vakcinákban benne van, összességében növelhetné az átoltottság mértékét Magyarországon. Azaz az oltás tekintetében nem lenne akadálya a négy Európa Bajnoki mérkőzés júliusban történő magyarországi megrendezésének, mert az úgynevezett nyájimmunitás már meglenne.
Az is lehet persze, hogy az orosz vakcina megkapja az Európai Unió engedélyét is, hiszen az idén leköszönő német Merkel kancellárasszony hirtelen nagy barátja lett az orosz vakcinának.
Nemrég javasolta a Momentum, mint párt, hogy kapjon minden beoltott százezer forintot. Elmondásuk szerint ez növelné a fizetőképes keresletet, ugyanakkor az oltási kedvet is. Hiszen a magyar emberek nagy része bizony nagyon rá van szorulva arra a százezer forintra most, hogy elveszítette munkáját.
Persze ilyen közvetlen támogatás, ami a munkahelyek elvesztését illető bértámogatás lett volna, nem igazán tetszett a magyar kormánynak, ugyanis miniszterelnökünk, Orbán Viktor azt mondta, hogy ez egy munkaalapú társadalom, és csak az elvégzett munkáért fizethető bér. Csak, hát azok az emberek, akik elveszítették munkájukat, dolgozni szeretnének, de nem tudnak. Meg amúgy is járvány van, ami egy különleges helyzet.
Szomorú, hogy a járvány ellenére továbbra is a pénzszerzési lehetőség lebeg a hatalmon lévők szeme előtt, pedig a háromszázmilliárdért beszerzett több, mint tizenhatezer lélegeztetőgép intő példa lehetne az EU által bonyolított vakcina beszerzés magyar kontrájára.
Kocinkó