Az NNK internetes oldalán elérhető dokumentum szerint országosan a lakosság 99%-a számára érhető el a közüzemi vízellátás. A közműves ivóvízhálózatra kötött lakások aránya továbbra is Bács-Kiskun megyében a legalacsonyabb (84,1%). Közel 100%-os viszont az ellátottság Budapesten és 10 megyében.
Az NNK jelentése megjegyzi, hogy a szolgáltatott ivóvízminőség tekintetében a korábbi évekhez hasonlóan jelentős területi eltérések vannak. Az országos helyzetkép igen kedvező, az Ivóvízminőségi adatbázisba 2021-ben jelentett több mint 58 ezer vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100%-ában megfelelő eredményt adott.
A kötelezően vizsgálandó anyagok esetén országszerte 100%-ban megfelelő volt az eredmény. Egyes nehézfémek, illetve szervetlen szennyezők (réz, szelén, antimon, kadmium) esetében egy-egy nem megfelelő eredmény fordult csak elő. A tavalyi évhez hasonlóan Bács-Kiskun megyében egy vízellátó rendszerben kimutatható volt a szolgáltatott vízben határérték feletti peszticid tartalom. Ez növényvédő-, rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-, algaölő-, rágcsálóölő szerek felszíni vagy felszín alatti vízforrásba történt bemosódás eredményeképpen kerülhetnek a nyersvízbe.
Kémiai szempontból évtizedeken át a geológiai eredetű szennyezők (arzén, bór, helyenként a fluorid, valamint az ammónium) jelentették a legnagyobb problémát. A legjelentősebb ezek közül (mind egészségkockázatát, mind az érintett települések számát tekintve) az arzén volt. A 2010-es évek elején az ivóvíz arzénkoncentrációja még közel 400 településen volt határérték felett. 2021 végére azonban az arzén, bór vagy fluorid kifogásoltsággal érintett települések száma 10-re csökkent, mind Csongrád megyében van.
Bár az ország nagy részén – ahogy Nagykőrösön is – jellemzően közepesen kemény (100-200 CaO mg/l) vagy kemény (200 CaO mg/l felett) az ivóvíz, ez közegészségügyi szempontból nem jelent problémát, mivel a kemény víz a szervezet számára hasznos ásványi anyagokat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz a jelentés szerint. A túl lágy (50 CaO mg/l-nél kisebb keménységű) ivóvizű településeken más forrásból kell gondoskodni a megfelelő magnézium és kalcium bevitelről.
Az egyes települések ivóvízminőségét a népegészségügyi központ honlapján elérhető keresőben is lehet ellenőrizni.
Ennek értelmében Nagykőrösön a vízminőséget a „kifogásolt” kategóriába sorolták. Ahogy Kocsér, Kőröstetétlen, Jászkarajenő esetében is. Sajnos az nem derül ki, hogy mely értékek azok, ami miatt ebbe a kategóriába kerültünk. Abonyban még rosszabb lehet a helyzet, mert ott egyenesen a „nem elfogadható minőségű ivóvíz” jelzés olvasható. Ellenben Csemőben, Nyársapáton és Törtelen bárki nyugodtan kortyolhat egy nagyot, a mérések megfelelőnek találták a minőségét.
tudósítónktól