A levélről beszámoló Népszava szerint mindez már senkit nem ér váratlanul, hiszen június elején nyilvánosságra került egy dokumentum, amely a hazai ellátórendszer átalakításáról szólt. A belügyi tárca által irányított átalakítási tervéből egyértelműen kiderült: a megyei ellátási centrumokba koncentrálnák a legköltségesebb szolgáltatásokat, s az adott terület ellátás-szervezését. Ez a munkaanyag újraértelmezte a városi kórházak feladatait is: így azok nagyobb szerepet kapnának a hosszú ápolásra szorulók ellátásában. Többségükben működne sürgősségi fogadóhely, szakrendelés, egynapos műtéteket is végezhetnének, valamint nappali kórházként láthatnának el betegeket. A dokumentum szerint csak ott maradhatna műtéti vagy traumatológia ellátás, ahol ezt a betegforgalmi adatok is indokolják. Ám ezt is csak nappali műszakban végezhetnék, az ügyeleti ellátást a megyei centrumkórházak vennék át. Sőt a hatékonyabb munka érdekében a kisebb kórházak gazdálkodását is centralizálnák.
Az új struktúrában a megyei intézmények alá sorolt városi kórházak gazdasági szervezet nélkül működő, önálló költségvetési szervezetek lennének. A városi intézmény vezetője irányíthatja az egészségügyi ellátást, tervezhet a költségvetésével, de az irányító megyei intézmény gazdasági igazgatója gazdálkodik a forrásaikkal. Ez utóbbit készíti elő az OKFÖ mostani levele is, amelyben a főigazgatók megkapták a megyei és városi intézmények új szervezeti és működési szabályzatainak (SZMSZ) tervezeteit. Ezeket az intézményvezetőknek augusztus végéig kell saját kórházuk adataival kitöltve visszajuttatniuk az OKFÖ hivatalába.
A gazdasági szervezet nélküli önálló szervként való működés a lap által megkérdezett szakemberek szerint azt jelentheti, hogy a városi kórházak pénzügyi és műszaki üzemeltetését a megyei kórházak látják el, Nagykőrös esetében a Dél-pesti Centrumkórház. (Ahogy annak idején a Heti Hírek is megírta, a 2020. december 29-én éjszaka megjelent kormányrendelet a fővárosban és Pest megyében három vezető, úgynevezett centrum alá sorolta a korábban önálló kórházakat. Így a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézethez a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet, a Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet (Cegléd) és a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézet (Nagykőrös) tartozik.)
Volt, aki szerint például az Észak-Közép-budai Centrumkórházhoz sorolt Szent Margit Kórház gazdasági önállóságának elvesztése nem jelenthet működtetési problémákat. Ám a Dél-pesti Centrum kórházhoz tartozó Bajcsy, Jahn Ferenc, Péterfy, valamint a ceglédi és nagykörösi kórházak esetében szinte elképzelhetetlen, hogy saját gazdasági szervezet nélkül működjenek. Az utóbbiak ugyanis túl nagy üzemek ahhoz, hogy távolról, 100 kilométerről irányítsák a gazdálkodásukat. A lap információi szerint az új SZMSZ-ek bevezetését őszre, de legkésőbb januárra tervezik.
könyvelő