Mint ismeretes, az 1976 decemberében elkészült épületben az egykori kommunista állampárt működött, a hozzá tartozó egyéb szervezetekkel együtt (pl. KISZ, Munkásőrség stb.), de ott kapott helyet a Pest Megyei Hírlap nagykőrösi mutációjának szerkesztősége is. A rendszerváltás idején az épület átkerült a város tulajdonába, egyúttal az utódpártnak tekintett Magyar Szocialista Párt (MSZP) részére a további működés céljából néhány irodahelyiséget jelöltek ki. Aki életkorából adódóan emlékszik még a rendszerváltó pártok helyi szervezetinek programjára, az tudja, hogy az 1990-es választásokat megelőzően mindenki a zászlajára tűzte az előző rendszerben megszüntetett tanítóképzés és a kórház újra indítását. Az akkori hangulatot ismerve ezért nem volt meglepő, hogy 1990 januárjában az MSZP helyi szervezete felajánlotta: amennyiben oktatási célra használják az épületet, a párt hajlandó máshova költözni.
A jelenlegi városvezetés gyűlölködő stílusának ismeretében ma már nehéz elképzelni, de a Kocsis Jánosné lemondását követően az első szabad önkormányzati választásig ideiglenes tanácselnöki tisztséget betöltő Huszár Kálmán az egymástól távol álló ideológiákat képviselő pártokat és a református egyházat is képes volt a közös cél érdekében egy irányba terelni. Így hamar eldőlt, hogy a volt pártház oktatási célokat fog szolgálni, ezért az MSZP 1990 őszén elköltözött az épületből, a tűzoltóság udvarán található egykori MHSZ irodába. Ennek köszönhetően a földszinten a Dunamelléki Református Egyházkerület által fenntartott tanítóképző kapott helyet, az emeletet pedig kollégiumnak használták. Kezdetben a Jászberényi Tanítóképző Főiskola szárnyai alatt folyt az oktatás, majd később az idén 30 éves Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai – jelenlegi nevén: Pedagógiai – Karaként működött, illetve működik jelenleg is.
A rendszerváltáskor az önkormányzat a többi ingatlanához hasonlóan 15 évre adta oda az épületet a főiskolának. Annak lejárta előtt azt kérte az intézmény, hogy az ingyenes használat lehetőségét hosszabbítsák meg, de most már hosszútávra.
A korabeli sajtó segítségével felidézhetők az önkormányzaton belüli viták, mégpedig az, hogy éppen a Czira Szabolcs-féle kisgazda társaság és a Fidesz volt az, amelyik ágált a negyvenéves hasznosítási szerződés ellen.
Parázs vita zajlott az ülésen, például az időközi választáson fideszes színekben mandátumot szerzett Révay György személyeskedő stílusban támadta László Ferencet, amiért szerinte csak azért harcol az „alma-materéért”, mert oda járt. A szócséplést megunva az MSZP frakcióvezetője szünetet kért és a Czira Szabolccsal szemben többségben lévő képviselőket tanácskozni hívta, arra kérve őket, hallgassák meg az ülésen jelenlévő dr. Nagy Istvánt, hogy miért is fontos a negyvenéves ingyenes használat. Arról, hogy a zárt ajtók mögött a dékán részéről mi hangzott el, nincs információnk, annyi viszont biztos, hogy ezt követően rövidre zárva, Cziráékkal szemben a többség megszavazta a 2044. július 1-ig szóló használati jogot, ami jelenleg is érvényben van.
E nem rövid, de annál tanulságosabb történelmi visszatekintés után jutunk el 2021 őszéig, amikor az önkormányzat képviselő-testülete úgy döntött, hogy a város tulajdonában lévő Hősök tere 7. és a Tátra utca 2. számú telket összevonják. Ez utóbbin még dr. Nagy István dékán idejében fogtak hozzá egy új szárny építéséhez, ám a munkák félbemaradtak, azóta csúfítva a városközpont kis utcáját.
A két évvel ezelőtti előterjesztés szerint a Hősök terén lévő ingatlan 1580 négyzetméter, a vele szomszédos Tátra utca 2. szám alatti pedig 323 négyzetméter alapterületű. Akkor azt írták, hogy az egyetem „a közeljövőben” nagyszabású műszaki fejlesztéseket (alaprajzi korszerűsítés, homlokzat átalakítás, nyílászáró csere, épületgépészeti- és villamossági felújítás stb.) kíván elvégezni az általa használt épületen, amelynek keretében új parkolóhelyeket építenek és a kert rendezése is megtörténik. A szerkezetkész Tátra utcai épület vonatkozásában a munkák befejezését tervezi az egyetem, alaprajzilag összekapcsolva a két épületrészt, amely továbbra is oktatási intézményként működne.
Az építési engedély beadásának, így az egész fejlesztés megvalósításának is előfeltétele, hogy a jelenlegi két ingatlanon álló épület közös helyrajzi számra kerüljön. Az értékbecslés alapján a Hősök terén álló épület 450 millió forint, a Tátra utcai pedig 94 millió forint forgalmi értéket képvisel, így a közös ingatlan tulajdonjoga is ilyen arányban oszlik meg az önkormányzat és az egyetem között. Ez – a két évvel ezelőtti elképzelés szerint – változik aszerint, hogy az egyetem milyen összegű beruházást hajt végre az épületen.
Az ígéretek ismeretében egyhangúlag támogatta a képviselő-testület az elképzelést, amiből egyelőre nem lett semmi, a nagyszabású tervek ellenére minden ugyanúgy néz ki.
Mint az országos sajtóból ismert, a közelmúltban Semjén Zsolt törvénymódosítási javaslatát elfogadva lehetővé tették azt, hogy az egyházak a nekik tetsző, önkormányzati tulajdonú ingatlanokat ingyen elkérjék maguknak. A törvény lehetővé teszi, hogy olyan épületek is hozzájuk kerüljenek, amelyek korábban sohasem voltak az egyház tulajdonában, ahogy Nagykőrösön a volt pártház.
A Károli egyetem élt a lehetőséggel és ez év május 11-én benyújtotta ingyenes tulajdonba adási igényét. Czira Szabolcs az átadási javaslatról szóló előterjesztését különösebben nem indokolta meg, igaz, a törvény ismeretében nem is lett volna értelme.
Az ülésen jelen volt dr. Pap Ferenc dékán és dr. Varga József jogtanácsos is. A dékán elmondta, hogy a felújítási terv olyan állapotban van, hogy a munkák azonnal elkezdődhetnének, de a háború elvitte a pénzt, várják ők is az uniós forrásokat. (Dr. Pap Ferenc arra nem tért ki, hogy amikor 2021-ben a közös tulajdont kérték, és megígérték a felújítást, akkor híre-hamva sem volt semmiféle háborúnak…) A dékán elárulta azt is, hogy a szomszédos, egykori levéltári raktárépület fejlesztése is tervben van, és az elképzelések szerint az egyetem egyik központi egysége is Nagykőrösre költözik.
A képviselő-testület végül egyhangúlag támogatta az ingatlan önkormányzat tulajdonhányadának ingyenes átadását a Károli Gáspár Református Egyetemnek.
könyvelő