Juhász Nándor igazgató köszöntője után Képíró Ágnes művészettörténész nyitotta meg a tárlatot, aki elmondta, hogy a különleges, érzékeny, mégis jellemzően szerkezetes alkotásairól ismert Szabó György munkásságát jó ideje ismeri, de az utóbbi két évben, mióta Szolnokra, a város múzeumába sodorta az élet, alkalma nyílt személyes kapcsolatba is kerülni a szobrászművésszel.
Amikor 2020 őszén Szabó György becsalta őt az akkor felújított szolnoki művésztelepen található műhelyébe, csak ámult azon a gazdagságon, azon a bronzerdőn, ami a szeme elé tárult. Amikor belépett a nagykőrösi kulturális központ galériájába, ahol most járt először, ugyanez az érzés kerítette hatalmába, az akkori bronzerdő jutott az eszébe
Képíró Ágnes szerint amit a nagykőrösi kiállításon látunk, az mintegy fél évszázad kvalitásos és koherens lenyomatát őrzik. Annak egy részét, ugyanakkor mégis jellemző összegzését és Szabó György minden alkotói korszakára jellemző törekvéseit fogja egybe e tárlat. A címre utalva elmondta: idő, időtlenség, az idő kereke, időutazás egy rendkívüli alkotói pálya történetében, melyben művei felettébb változatosak. Egyszerre reprezentálják a már eltelt, mindenki számára hasonlóképpen érzékelhető időt és az alkotó ettől eltérő belső idejét. A tárlat egy gazdag és termékeny életpálya összegzése, ami a Magyar Képzőművészeti Főiskola elvégzése utáni évektől napjaink alkotásaiig vezetik el a látogatót.
A szeptember 5-ig megtekinthető kiállítás megnyitóját a Weiner Leó zeneiskola tanárai, Bernáthné Gyürü Veronika fuvolaművész és Horogszegi Jánosné zongoraművész előadása színesítette.
SZABÓ GYÖRGY (Nagykőrös, 1947. december 19.)
1968 és 1972 között végezte tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Mestere Somogyi József volt. 2007 óta a Szolnoki Művésztelepen él és dolgozik. 1972-től 1977-ig Budapesten, Újpalotán tanított általános iskolában, majd 1973 és 1985 között a Budapest XII. kerületi Művelődési Ház képzőművész szakkörében szobrászatot és kerámiakészítést tanított.
1977–2011 között a Budapesti Tanítóképző Főiskola Vizuális Nevelési Tanszékének tanára. 2004–2008 között a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége szobrász szakosztályának vezetőségi tagja. Számos hazai és külföldi kiállításon díjazták, 2011-ben Munkácsy-díjjal tüntették ki, 2013-ban elnyerte a XIX. Országos Érembiennále Nagydíját. Számos önálló kiállítása volt Magyarországon és külföldön. Rendszeresen szerepel magyarországi és nemzetközi csoportos kiállításokon. Hazai és nemzetközi alkotótelepek, szimpóziumok rendszeres résztvevője. Művei számos magán- és közgyűjteményben megtalálhatók. Több mint harminc köztéri munkája látható országszerte. (Forrás: Szolnoki Művésztelep)
tudósítónktól