Branyiczky Márk igazgató írásos tájékoztatója szerint a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2022. évi tevékenységét az év első két hónapjára áthúzódó koronavírus járvány elleni küzdelem, ezt követően tavasszal az orosz–ukrán háborús konfliktus miatt kialakult menekülthullám kezelése, majd ősszel, az energiaválsággal összefüggő, takarékos gazdálkodásra történő átállás határozta meg. A szomszédos országban kialakult háborús helyzet új kihívások elé állította az igazgatóságot. A Magyarországra tömegesen érkező ukrán menekültek befogadásában aktívan részt vett az állomány. Mindezek mellett az igazgatóság az alaprendeltetéséből eredő feladatait maradéktalanul ellátta, biztosította a vármegye lakosságának élet- és vagyonbiztonságát, amelyhez a szükséges források és eszközök rendelkezésre álltak.
A feladatok végrehajtását az igazgatóság illetékességi területén állandó készenléti szolgálattal 9 hivatásos tűzoltó-parancsnokság: Cegléd, Dabas, Érd, Gödöllő, Monor, Nagykáta, Szentendre, Szigetszentmiklós, Vác; 3 katasztrófavédelmi őrs: Aszód, Törökbálint és Tahitótfalu; 2 főfoglalkozású létesítményi tűzoltóság: Százhalombatta, Samsung – Göd; 4 önkormányzati tűzoltó-parancsnokság: Nagykőrös, Pomáz, Ráckeve, Vámosmikola; valamint 7 önállóan beavatkozó és 32 közreműködő önkéntes tűzoltó egyesület biztosította.
A 2022. év folyamán az országos káresemények 10,2%-a (9.149 esemény) Pest vármegye területén következett be. Ezek közül a tényleges tűzoltói beavatkozások száma 6.112 volt. A magas eseményszámot nagymértékben befolyásolta, hogy 2022. január 29-én a szélsőséges időjárás következtében 416 beavatkozást igénylő eseményt kellett kezelni, valamint a rendkívül csapadékmentes év miatt a nyári időszakban a korábbi évhez képest 501-gyel több szabadtéri tűzesetet kellett felszámolni.
A műszaki mentések száma az előző, 2021. évi 2.784-ről a tárgyévben 3.640-re növekedett. A műszaki mentések 30%-os emelkedésében nagymértékben szerepet játszott az a ciklon, ami Cegléd Katasztrófavédelmi Kirendeltség területén rövid idő alatt több mint 400 bejelentést generált.
A helyi szervek 1052 elsőfokú szakhatósági ügyben jártak el, az építési, használatbavételi eljárások, valamint a működési ügyek kiemelkedő számban jelentkeztek, melyekhez az év folyamán 989 helyszíni szemle társult. A kirendeltségek összesen 1804 tűzvédelmi hatósági eljárást folytattak le, mely a korábbi évekhez viszonyítva azonos tendenciát mutat. A kirendeltségek 2022-ben összesen 4264 hatósági ellenőrzést hajtottak végre (2934 tűzvédelmi, 854 polgári védelmi, 455 iparbiztonsági, 21 piacfelügyeleti), mely hozzávetőlegesen azonos az előző években megtartott ellenőrzési számokkal.
tudósítónktól