booked.net

Hírdetés

Olvasói levél: Késve hozott intézkedések

2020. november 19., csütörtök 16:45

Végre rászánta magát Orbán Viktor a komolyabb korlátozások bevezetésére. Az apácakolostori lakosztályából ingre vetkőzve ült le az íróasztala mögé (legalábbis a felvételen ez volt látható) és úgy sorolta fel a november 9-től érvényes szigorításokat. Sajnos egy, de inkább több héttel elkésett bejelentésével. Akkor kellett volna, amikor a napi halálesetek száma megközelítette az ötven főt. Annál is inkább, mert október 3-ai bejelentése óta minden kormányoldali megnyilatkozás szerint a halálesetek száma lesz a döntő, a szigorítások fokozására.

A november 9. előtt többször is módosított korlátozások megengedték az este 11 óráig a szórakozó helyek, vendéglők, szállodák nyitva tartását, na és persze a stadionok látogatását, és csak az éjféltől öt óráig volt tilos az utcai tartózkodás. Végre jelenleg mindezek zárva tartandók, a foci mérkőzéseket is zárt kapuk mögött kell lejátszani. Az eddigi 23 órai zárások nevetségesen értelmetlenek voltak, ugyanúgy értelmetlen a parkolási díjak megszűntetése. Ez utóbbi semmivel se magyarázható, kizárólag csak azzal, hogy a nagyobb önkormányzatok százmilliókat veszítenek vele. Vagyis kizárólagos cél az önkormányzatok kivéreztetése. A koronavírus terjedésére a parkolásnak semmi hatása nincs.

A Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László újabb radikális javaslatot terjesztett Orbán Viktor elé: Függessze fel a kormány egy évre az iparűzési adót. Az iparűzési adó országos szinten hatalmas összeg, 2019-ben 788 milliárd forintnyi érték érkezett ezen a címen a településvezetésekhez. A Fővárosi Önkormányzatnak mára már csak ez az egyetlen adóbevétele maradt, hiszen a kormány (Orbán) már elvette a gépjárműadó maradék részét és parkolási díjakat is. Vagyis most az önkormányzatoknál még megmaradt egyetlen bevételi forrást is el akarják venni. Pedig mára kizárólag ebből működik a város. Ha nincs iparűzési adó, nincs közösségi közlekedés. Ha nincs közösségi közlekedés, nincs iskola és a többség dolgozni sem fog tudni, igazából senki sem, mert a közvilágítást is az iparűzési adóból fizeti a város. Karácsony Gergely szerint, ha az összes tartalékot felhasználja a város, akkor 2021. március elseje után már leáll a közösségi közlekedés és a közvilágítás.

Sok egyszerűnek történő probléma is van. Az ünnepekre való felkészülésnél például hetekig tömve szoktak lenni az üzletek, az emberek viszik haza a tömegben felszedett vírust, és fertőzik vele a családot. Így az online vásárlásokat kellene előnyben részesíteni, de erre a lakosságot fel kell készíteni. Karácsony Gergely azt is bejelentette, a kormány átgondolatlan intézkedései miatt a főváros saját költségén szerez be a koronavírus tesztelésére szükséges eszközöket százmillió forintos nagyságrendben, amelynek felét a kerületek fogják megkapni. Ennek fejében a kerületek a pedagógusok rendszeres tesztelését kell hogy elvégezzék.

A nyár folyamán a kormánytagok és más állami vezetők az Adrián nyaralgattak, nem törődve a második hullámra való felkészüléssel. Szóban persze tovább hangoztatták a maszkviselést, a távolságtartást, de vezetőink szinte mindig maszk nélkül mutatkoztak. Közben magabiztos, ellentmondást nem tűrő kijelentéseikkel vezették félre az embereket. Ezalatt a vírus második hulláma óriási gyorsasággal kezdett el terjedni, ami mindenkiben félelmet és a vezetők laza kijelentései miatt bizonytalanságot  keltett. Hiába jelentette be szeptember 16-án Orbán Viktor nagyvonalúan, hogy mindenkit meg fogunk gyógyítani (ami nyilván eleve képtelenség), az emberek a környezetükben, sőt a rokonságukban egészen mást tapasztaltak. A kormánykommunikáció továbbra is a derűlátást sugározta. Hogy bár a járvány terjedése felgyorsult, de a környező országokhoz képest még mindig nagyon jól állunk. Az, hogy mennyire jól, például Ausztriához képest, az egyszerű hazugság. A konkrét adatok november 3-án ugyanis ezek voltak: A halottak száma nálunk 1973 fő Ausztriában 1192 fő. Ha ezt egymillió főre vetítjük, akkor nálunk 206 fő, míg Ausztriában csupán 134 fő esik egymillió lakosra. És közben nem vettük figyelembe, hogy mi 5-7 nappal követjük Ausztriát. Vagy Szlovákiában lassan az egész országot letesztelik, a kormányfőjük pedig kijelentette, kudarc esetén lemondásra kényszerül, Csehországban a kudarc miatt az egészségügyi miniszter lemondott. Nálunk minden vezető megússza a késlekedő intézkedéseket.

A kormány a városvezetőktől elvárja, hogy a meghozott intézkedéseket szigorúan tartassák be helységükben, de a megfelelő tájékoztatást még mindig nem adják meg nekik. Még a kórházaknak is tiltva van, hogy a polgármestereket tájékoztassák saját városuk helyzetéről. Nem tudhatják meg, hol vannak a kialakult gócok, vagy azt sem, egyáltalán hány beteg van a városukban. Így a hathatós intézkedésük eleve lehetetlen. Mindezt nem lehet egyszerűen mással magyarázni, minthogy a kormány szinte szándékosan lehetetleníti el az intézkedést, és ezzel szinte célul tűzi ki minél több ember megbetegedését és halálát.
 

Baky Miklós

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva