A KecsUP Hírek szerkesztőségének tájékoztatója:
Minden fontos tudnivaló és részletes program itt!
Az alábbiakban pedig megpróbáljuk elmagyarázni, miért szerveztük meg ezt az eseményt.
Miért megyünk a főtérre?
Kiállni a sajtószabadságért, tiltakozni a Fidesz-KDNP törvényjavaslata ellen, amit átláthatóságinak neveznek, de inkább egyes civil szervezetek, sajtóorgánumok ellehetetlenítése vele a cél.
Miért tiltakozunk most, ha még nincs is elfogadva a törvény?
Mert ha megszavazzák, akkor már késő lehet. Most fontos szólnunk, most kell hallatni a hangunkat – amíg még létezünk.
Mire fel a tüntetés? Nincs sajtószabadság? Hiszen megy a KecsUP.
Egyrészt vannak tapasztalataink arról, hogy a kormányhoz vagy az önkormányzathoz közeli sajtóban nagyon szűrve, eltorzítva mennek a hírek. Sok témáról nem lehet írni, az ott dolgozó újságírók vagy lelkesen tolják a propagandát, vagy lehajtott fejjel, kényszerűen öncenzúrát alkalmaznak. Másrészt a független – értsd: a kormányzattól, pártoktól, önkormányzattól, sőt még Brüsszeltől és Sorostól is független – sajtó eddig sem volt könnyű helyzetben, most pedig tényleg komoly veszély fenyegeti, éppen a törvényjavaslat miatt.
De miért? Hiszen a törvényjavaslat egy jó célról, a közélet átláthatóságáról szól.
Ez csak szómágia. Valójában ellehetetlenítene, padlóhoz vágna jópár szerkesztőséget és – fontos hangsúlyozni – civil szervezetet is. A törvény el akar tüntetni minden kritikát – ezért is hívják cenzúra-törvénynek is.
Ugyan, hogyan csinálnák már mindezt?
A javaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre, listára a szervezetet.
Mi veszélyezteti hazánk szuverenitását? A tervezet szerint minden olyan tevékenység, amely alkalmas lehet a választói akarat vagy a demokratikus vita, állami döntéshozatal befolyásolására és sérti vagy negatív színben tünteti fel az ország független, demokratikus jogállami jellegét; a nemzet egységét, a határon túli magyarokért való felelősséget; a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét; a békét, a biztonságot és a más országokkal való együttműködést; az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.
Ebbe a meghatározásba simán belesorolhatnak bármilyen kritikus, a kormányzati narratívába nem passzoló cikket, interjút, megszólalást, szerintünk akár Facebook-posztot is. Hogy mire kell számítani, ahhoz elég megemlíteni, hogy nemrég a Nézőpont Intézet egy listát tett közzé 240 olyan cikkről (köztük a KecsUP három írásáról), amely szerintük ukrán propagandát terjesztett. Hogy mi minősül annak? Az „Ukrajnával kapcsolatban szimpátiát vagy együttérzést keltő híradások” – például amelyekben alapvetés az az egyébként minden épeszű ember számára magától értetődő tény, hogy Ukrajnának jogában áll megvédenie magát az orosz agresszió ellen, és hogy honvédő háborút vívnak.
Mi a független sajtó baja azzal, hogy meg akarják tiltani a külföldi finanszírozást?
Normális sajtóviszonyok között természetes lenne, hogy legyen vita arról, szabad-e és mire lehet használni külföldi támogatást. Csakhogy már most sem kedvezőek működésünk körülményei ahhoz, hogy ne foglalkozzunk ezzel a törvényjavaslattal. Hiszen nálunk nincsenek állami és önkormányzati hirdetések (fentről nem irányítják őket ide) és a magánszféra is tart a retorzióktól, nagyon kevés cég meri nálunk reklámozni a termékét, szolgáltatását.
Sohasem tagadtuk, hogy az életben maradáshoz, a független újságíráshoz a jószándékú olvasói támogatások mellett egyelőre nélkülözhetetlenek a pályázati források és az 1 százalékos felajánlások. A tengerentúli és uniós pénzeket amúgy egyáltalán nem csak úgy dobálják utánunk. A pályázatok keretében szakmai terv alapján célokat jelölünk meg, amelyek megvalósítását természetesen ellenőrzik is. Nincs politikai elvárás, a kezünket nem vezetik a klaviatúrán, tehát nem arra kell gondolni, hogy előírják, megszabják, miről cikkezzünk, milyen stílusban és üzenetekkel. Semmi ilyesmiről nincs szó.
A vállalásokat mi találjuk ki az alapján, hogy egyrészt az olvasók részéről milyen témákra látunk igényt, másrészt pedig véges kapacitásainkkal (gondolva kis létszámunkra, kevés eszközünkre) mit vagyunk képesek teljesíteni. A KecsUP-nál például ilyen pályázati projekt volt a Gasztró és a Peremhelyzet rovat, utóbbiban kisebbségben, hátrányos megkülönböztetésben vagy nélkülözésben élő helyi embereket, csoportokat mutattunk, mutatunk be és súlyos, kezeletlen társadalmi problémákról írunk, kiemelve a jó módszereket, példamutató életutakat. Írtunk volna az erdélyi és a helyi lakhatási válságról is, de ezen projektünk támogatási szerződését sajnos felmondta a Trump-kormányzat.
A külföldi támogatással nem külföldi érdekeket szolgál a KecsUP?
Helyi hírekről, eseményekről, emberekről írunk, és mint említettük, pályázatainkhoz nem kapcsolódik semmilyen politikai elvárás. Nem kell tolnunk senkinek a szekerét, nincs megszabva, miről és mit cikkezünk – ebben csak a szerkesztőség dönt. Az, hogy valaki külföldi pályázati támogatásra kényszerül, nem bűn, sőt, inkább versenyhátrányt és bizonytalanságot jelent. És amire felhívnánk még a figyelmet: mi legalább nem a közpénzt költjük el számolatlanul.
Ügyelünk a szakmai szabályokra, tudósításkor a tényszerű, pártatlan tájékoztatásra, az objektivitásra. Kritikusak vagyunk – szerintünk ez nélkülözhetetlen újságírói tulajdonság, attitűd -, vállaljuk az összetett, konfliktusos témákat is, utánajárunk a dolgoknak, kiderítjük a hátteret, szeretünk és merünk kérdezni – belátjuk, ez egyeseknek nem nyeri el a tetszését. Szerettünk volna több alkalommal interjút készíteni a polgármesterrel, de ő nem vállalta, és leveleinkre sem válaszol – ahogy a kormánypárti képviselők többsége sem.
Ugyanakkor nemcsak a negatív hír létezik számunkra. Beszámolunk előremutató, jobbító szándékú kezdeményezésekről, bemutatunk nagyformátumú, elismert szakembereket és tehetséges fiatalokat, összetartó közösségeket, tudósítunk közéleti programokról. Hiszünk a vélemények sokszínűségét feltáró, érdekes és pontos tájékoztatásban és természetesen értékekben is, ezeket fel is vállaljuk, véleménycikkeinkben akár karcosan is fogalmazunk.
De a kritikus hangvételtől vagy a problémák megírásától még nem vagyunk hazaárulók, külföldi hatalmak ügynökei. Szeretjük a várost, az országot, és a magunk eszközeivel azon dolgozunk, hogy minél jobb hely legyen mindannyiunk számára.
Oké, és mi van akkor, ha listára kerül egy hírportál, vagy egy civil szervezet? Mi baja lesz belőle?
Ami a legfelháborítóbb és legdühítőbb, hogy elveszítenék jogosultságukat az adó 1 %-os adófelajánlások gyűjtésére – és a legújabb fideszes módosító értelmében már az idén felajánlott adó 1 százalékos támogatásokat sem kaphatnák meg a jegyzékbe vett szervezetek. Magyarán, semmibe vennék az állampolgárok döntését, kinek akarják adni ezt az összeget. Emellett ha egy listázott szervezet mégis elfogadna külföldi támogatást, a pénzmosás elleni hatóság a támogatás 25-szörösét bírságként követelheti, amit 15 napon belül be kell fizetni. Ha mindez nem lenne elég, köteles lesz minden támogatótól hiteles okiratot kérni, amely igazolja, hogy a pénz nem külföldről származik – még akkor is, ha transzparens uniós pályázatról van szó. A javaslat szerint ugyanis minden külföldi forrás potenciálisan veszélyes, még akkor is, ha azok uniós pályázatok is, amikért uniós tagországban működő szervezetek indulnak el. A törvénytervezet lehetővé tenné azt is, hogy az érintett szervezeteknél helyszíni ellenőrzést tartsanak, betekintsenek minden iratba, számítógépbe, és másolatokat készítsenek – akár rendőri segítséggel is.
Kérjük, támogasd a KecsUP-ot!
Áramlat Alapítvány – a KecsUP Hírek kiadója
Bankszámlaszám: 10918001-00000110-65750012
Bank: Unicredit Bank
(Forrás: Kecsup)