Matolcsy György, mint jegybank elnök, a koronavírus-járvány első hulláma után imígyen nyilatkozott: „Túl vagyunk a nehezén, Magyarország megnyerte a járványkezelés első szakaszát!” Még azt is mondta, hogy kanyarban kell előzni Magyarországnak, és ő úgy látja, 2020 végére már két százalékos GDP-növekedéssel kell számolnunk.
Érthetetlen számomra, hogy valaki, aki szakembernek mondja magát a pénzügyi dolgokban, ennyire nem érzékeli a valós helyzetet. Pedig Varga Mihály pénzügyminiszter sokkal inkább reálisan látja a dolgokat, és persze pesszimistábban is. Ő, mármint Varga Mihály legalább hét-nyolc százalékos GDP-csökkenéssel számol az év végére.
A járvány második hulláma még ezután következik, hiszen most indultak be az iskolák, mostanában tértek haza külföldről a nyaralók, és zajlanak a tömegrendezvények, mintha mi sem történt volna.
Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy a járvány második hullámát állig felfegyverkezve várjuk. Senki nem tudja megmondani, hogy hogyan hat majd a gazdaságra a vírus második hulláma miatt hozott intézkedés-sorozat.
Mint tudjuk, a kormányzat kilátásba helyezte, hogy tovább fog szigorítani, mert az emberek az utóbbi időben túlságosan fegyelmezetlenek, és úgy tekintik a helyzetet, mint Matolcsy György, hogy túl vagyunk a nehezén, Magyarország győzött.
2004. május elsején lépett be Magyarország az EU-ba, és akkor vállalta, hogy a forint helyett bevezetjük az eurót. Ez azóta sem történt meg, pedig tizenhat éve vagyunk az EU tagja.
Matolcsy György a forintromlást úgy kommentálta, hogy nincs árfolyamcél, magyarul a Magyar Nemzeti Bank elengedte a forint kezét. Ez bizonyos önző érdekeket takar, hiszen a Magyar Nemzeti Bank – mint gazdálkodó szervezet (Sic!) – bezsebeli az árfolyamnyereséget, és azt már nem, mint közpénzt kezeli, és ennél fogva a Pallas Athene MNB-alapítványra költi.
Most, legutóbb Matolcsy György azt találta mondani, hogy az egyre növekvő költségvetési hiányt és az államadósságot is el kell engedni a forint árfolyammal együtt, és majd 2022 után korrigáljuk a kialakult helyzetet.
Matolcsy arra számít, hogy a magyar gazdaságtörténetben példátlan pénzügyi forrásbőség fog fellépni, részben az Európai Unióból – melynek hajója viszont Orbán Viktor miniszterelnök szerint gazdaságilag és erkölcsileg megfeneklett -, valamint a családi és vállalkozói megtakarításokból, és persze az elmaradhatatlan MNB programjai révén.
Arról nem beszél a nagy mesemondó, hogy mi lesz a nyugdíjasokkal, a hátrányos helyzetű gyermekek tízezreivel, a családokkal, ahol a családfő elveszítette munkáját ilyen elszabadult, és elsősorban az élelmiszereket érintő infláció mellett. Igen, lehet úgy beállítani ezt a gazdasági mélyrepülést, mint ahonnan majd könnyű lesz felemelkedni.
Magam várom már, hogy a Matolcsy-féle jövőképpel, álmodozással a Matolcsy-féle mondások, mesék bekerülnek majd az ezeregy éjszaka meséi közé.
Csak, hát ezt persze nekünk, egyszerű embereknek meg is kell majd érni.
Kocinkó